Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Славков

Прокуратурата: Тодор Славков се е самопрострелял, няма данни за насилствена смърт

Районната прокуратура в Стара Загора образува досъдебно производство за изясняване на причините за смъртта на Тодор Славков, внук на Тодор Живков, предаде БГНЕС. На 21 юли 2025 г. в 16,49 часа на тел. 112 е бил подаден сигнал, че в къща за гости в с. Асен, обл. Стара Загора, е починал Тодор Славков. На място са пристигнали полицейски и медицински..

публикувано на 22.07.25 в 14:16

Конкурси за директори на учебни заведения в община Балчик

Допуснати са всички шестима кандидати, подали документи за участие в конкурсите, обявени от Община Балчик, за директорски места в четири учебни заведения – Общински детски комплекс - Балчик и три детски градини - "Здравец" в Балчик и в селата Оброчище ДГ „Първи юни" и Дропла (ДГ „Добруджанче"). По един са кандидатите за директор на градините в..

публикувано на 22.07.25 в 13:57

Нова финансова измама използва името на ГДБОП

От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..

публикувано на 22.07.25 в 12:50

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30
Улица

Завърши ремонтът на улица "Никола Вапцаров" (СНИМКИ)

Завършиха ремонтните дейности на ул. „Никола Вапцаров“ в район „Приморски“ във Варна. Основният ремонт обхвана цялата дължина на улицата – от бул. „Осми приморски полк“ до бул. „Княз Борис I“, която е ключова пътна артерия за района. В рамките на ремонтните дейности беше извършена цялостна рехабилитация на уличното платно, включваща полагане на нова..

публикувано на 22.07.25 в 12:23

Улици в район "Владислав Варненчик" ще носят имената на обичани български актьори

Десет улици в район „Владислав Варненчик“ във Варна ще носят имената на български актьори. Предложението на кмета на района Николай Костадинов получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет. Имената, предложени за варненските улици, включват едни от най-обичаните български актьори: Стефан..

публикувано на 22.07.25 в 12:11

На комисия одобриха част от кандидатурите за званието "Почетен гражданин на Варна"

Комисията по култура и духовно развитиe към Общинския съвет във Варна разгледа предложенията за присъждане на званието „Почетен гражданин на Варна“. Четири от общо осем кандидатури бяха приети почти с пълно единодушие. Една от номинациите събра равен брой гласове „за“ и „въздържал се“, а останалите три бяха отхвърлени. Сред отличените е проф. д-р..

публикувано на 22.07.25 в 11:45