Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2 февруари - Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..

публикувано на 02.02.25 в 11:46

Петиция настоява за извънреден доклад от ЕК за въвеждане на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..

публикувано на 02.02.25 в 11:22

25 години профил "Музика" в СУ за ХНИ “Константин Преславски” - Варна

С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..

публикувано на 02.02.25 в 09:59

Все повече чужденци работят в България, отчита статистиката

През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..

публикувано на 02.02.25 в 08:32

Времето на 2 февруари- предимно облачно и с тенденция да захладнява

Днес ще е предимно облачно, в сутрешните часове на места с намалена видимост. Ще духа слаб вятър, който постепенно от североизточен ще се преориентира от юг-югоизток. Максимални температури между 8° и 13°, за Варна около 10°. Вълнение на морето 2 бала. Температура на морската вода 8°-10°.

публикувано на 02.02.25 в 08:28
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а самият..

публикувано на 02.02.25 в 07:35

Ивайло Митковски: Допълнителните средства за здравеопазване във Варна са с фокус върху строителството, а не върху лекарите

„В допълнителните 50 милиона за здравеопазване във Варна не са предвидени никакви средства за кариерното развитие на работещите в общинските здравни заведения. Акцентът е върху закупуване на нова апаратура и най-вече върху строително-монтажни дейности“. Това коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна, варненският депутат от ПП/ДБ д-р..

публикувано на 01.02.25 в 13:56