Преди няколко дни с доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна Ви запознахме с карбамида, известен и с друго наименование - урея. От това вещество е товарът на заседналия кораб „Вера Су”. Първият опит за неговото разтоварване се оказа пълно фиаско. Дадено е началото на втори. Ние обаче решихме да продължим с представянето на веществото, което още се намира в трюмовете на „Вера Су”.
Според редица научни публикации карбамидът е първото синтетично получено органично съединение. Повече от доцент Събка Пашова, ръководител на катедра „Стокознание” в Икономическия университет във Варна. С нея разговаря Иван Барбов.
"Открито е през 1773 година от химика Илер Роел. Самото производство на карбамида в съвременните условия се извършва индустриално."Карбамидът се произвежда в много големи количества. Приблизително около 100 милиона тона годишно.
"Амонякът и въглеродният диоксид за производството на карбамид се получават при непълното изгаряне на природен газ."На първо място карбамидът е тор. Той е един от най-използваните минерални вещества за торене, защото азотът в него надхвърля 40 процента. Доцент Събка Пашова разказва повече за приложението му.
"Поради високото съдържание на азот и сравнително ниските транспортни разходи карбамидът е най-значимия, в съвремените условия, азотен тор в световен мащаб."Повече за карбамида и неговото приложение чуйте в звуковия файл.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..