Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Визионерите

Снимка: Pxhere

Здравейте! Тази календарна година е изключително интересна за България. Месеци наред ведро отваряхме и затваряхме парламента.  Докато го правехме, раждахме шедьоври на военната стратегия и тактика. Съвсем естествено, без много да се напрягаме... 

Да не се повтарям, но съм сигурна, че ако Сун Дзъ беше сред нас, почти всекидневно бихме го дарявали с повод за гордост как чудесно прилагаме трактата му на практика. И ето, че вече сме на прага на идеалната, впечатляваща, мотивираща и свръхинтересна „две в едно“ комбинация. Тръпнем в очакване на резултати. Лично аз внимателно се взирам в менюто. 

Има разнообразие. Дори има потенциал човек неволно да се удави в море от информация. Президентската надпревара е атрактивна за наблюдение - все пак, за разлика от другата, тя не се повтаря като пилешка супа в обедно меню. И в нея, естествено, забелязваме различни мотивации. 

Без да изчерпвам списъка: някои следват предварително набелязания си кариерен път, в което по принцип няма лошо... Други се кандидатират, за да разнообразят монотонното си ежедневие, или в отговор на чужди планове и очаквания. Трети търсят реванш. В случай, че някой иска просто да пътешества, ясно е, че президентът не би следвало да е безгрижен, високо платен турист, чийто куфари непрекъснато са стегнати, в очакване на следващото пътуване и остават недокоснати за кратко през декември, когато собственикът им записва новогодишното обръщение към нацията. 

 Напоследък в контекста на президентските избори много намесват промяната. 

 В това отношение не е новина, че промяната може да бъде всякаква. Към добро, или пък не... 

И едва ли е достатъчно кандидат за президент да обяви, че той /или тя/ е промяната и кокетно да запърха с мигли, дори чистосърдечно да вярва в думите си. Особено притеснително е, когато подобна промяна започва с граматически грешки в предизборен плакат. Просто не знаеш какво следва и доколко правилно ще е то. Да си лидер и визионер не означава да ти хареса нещо и просто да го твърдиш, защото... и ти не знаеш защо. Да си визионер е нещо голямо и много ценно. 

Отворих темата, тъй като лидерът на другите, би трябвало да е добър лидер първо на себе си... Да е наясно със своя собствен свят, да е разбрал и подредил живота си и да го насочва в правилната посока. После са смелите мечти, ясният план за следващите години и визията, която вдъхновява. Ние, хората, изпитваме потребност да сме част от нещо по-голямо. Нещо, което непрекъснато разпалва пламъчето на интереса ни и ни дава причини сутрин бързо да скачаме от леглото с идеята, че започва поредният чудесен ден, който ни приближава към една добра кауза. 

Получава се, когато лидерът е добър и набелязаната от него цел е правилна и достойна. Както казах, менюто е разнообразно. Има добре тренирани, високо образовани, красиво говорещи, правилно пеещи, интересни и не толкова интересни хора. И нищо лично, но тъй като бъдещето е важно и всеки от нас се вълнува от него, бих искала да следвам хора, които в настоящия момент виждат кристално ясно бъдещата картина и пътя, по който да вървим. Да следваш визионер е завладяващо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30