Действията на министерството на здравеопазването са хаотични и това създава брутално напрежение сред образователната система, коментира за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. По неговите думи социалните партньори постоянно дават предложения, но нямат добър диалог с министъра на здравеопазването.
Според него е важно да се върнат децата от първи до четвърти клас в училище, но все още не се знае кой ще плати въпросните тестове тип близалки, които МЗ предлага да въведе. Учители от 10 градове в страната са споделили със синдиката, че не се наемат да правят тези тестове.
„Нека министърът на здравеопазването да обясни кой ще плаща. Защото всички насоки, които са изработени с неговото съгласуване са насочени не към локалния принцип и положението в училищата, където имаме само около 2,5 % карантинирани учители, а те са насочени към ситуацията в съответната община, което ощетява образователната система.
Не се прави рисърч /бел.авт. – изследване/ на училищата, точно какво е състоянието там, а се прави рисърч на цялата община или на цялата област.
Пак не е честно спрямо децата, тъй че може би трябва нови насоки, но на този етап няма как да се случи.То ще мине и вълната, или мандата на тези, които са направили тези насоки. Но следващия път, дай Боже, другите да са научили тоя урок и да се вслушат в мнението на учителите.“, коментира още Юлиян Петров.
Увеличение на средствата за образование, което да бъде отразено в бюджета за следващата година, искат от Синдикат Образование към КТ Подкрепа и отправят 15 искания до всички политически партии, които ще се явят на избори. По икономически анализ на КТ „Подкрепа“ инфлацията до този момент за 2021г. е 14,8%. Тя води до повече приходи в бюджета, но за учителите, училищата и детските градини и до допълнителни разходи и обедняване. В този смисъл първа стъпка за 2022 г. според синдиката трябва да е да се компенсира инфлацията. Ако сегашното правителство не направи това, то ще е първото от над 7 г., което ще е намалило реално доходите на учителите, вместо да ги е увеличило, предупреждават оттам.
В момента най-ниската учителска заплата в страната е 1260 лв., уточни Юлиян Петров. Има учителски и директорски заплати, които преминават 2000 лв., но това не прави учителите богати, а им дава шанс поне малко да живеят достойно, каза още той.
Ето и всички искания на синдиката отправени към политическите партии:
1. Компенсиране на инфлацията и изпреварващ ръст на учителските заплати чрез увеличаване на единните разходни стандарти с 25 на сто. Това ще позволи да се постигне задържане на достигнатото ниво на ръст на учителските заплати в съотношение 125% от СБРЗ за страната. Само ако имаме мотивирани учители, ще имаме качествено образование.
2. Увеличаване на средствата за национални програми за образование, в т.ч. за възстановяване на обезщетенията при пенсиониране и за неколкократно разширяване на обхвата на Национална програма за профилактика и рехабилитация.
3. Закупуване на въздухопречистватели за всички учебни помещения в училищата и детските градини.
4. Увеличаване на финансирането за Центровете за подкрепа на личностното развитие
5. Двойно увеличаване на средствата за дейности по интереси и спортни дейности.
6. Увеличаване с 50 % на средствата за ресурсна, психологическа и логопедична подкрепа и назначаване на още специалисти.
7. Увеличаване на средствата за профилирани и професионални гимназии заради по-многочасовия учебен план.
8. Планиране на средства за образователни медиатори с цел запазване на щат на всички медиатори, назначени по проекти.
9. Двойно увеличаване на средствата за ученически закуски и обедно хранене с цел подобряване на качеството на храната.
10. Бързо преминаване към едносеменен режим на работа на всички училища чрез строеж и надграждане на училищни сгради.
11. Бързо изграждане на детски градини за преодоляване на недостига. Програма за закупуване на дидактически материали за детските градини.
12. Бързо построяване на физкултурни салони във всички училища, в които няма такива.
13. Бързо изграждане на достъпна архитектурна среда във всички образователни институции, в които липсва.
14. Модернизация на всички класни стаи и кабинети със съвременни мебели и техника за фронтално обучение.
15. Стартиране на програма за обновяване на всички училищни дворове и спортни площадки.
Компенсирани промени по бюджета в рамките на утвърдения бюджет за образование за 2024 г. одобри ресорната комисия към Общински съвет – Варна. Корекциите се налагат заради по-големи разходи за детско хранене в общинските детски градини, както и за обезщетения на персонал. Посещаемостта в детските градини във Варна през 2024 г. е повишена в сравнение с..
Втори средношколски патриотичен клуб "Капитан Петко войвода" създават във Варна. Той ще бъде част от училищната клубна мрежа на Регионалното тракийско дружество във Варна и с партньорството на Тракийския научен институт, филиал Варна. Средношколският клуб ще бъде открит в 13.30 часа на 18 декември в Частно средно училище "Аз съм българче" във Варна...
„Синята зона“ във Варна няма да спре да функционира. Това съобщи директорът на Общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“ Добромир Арнаудов. По думите му в писмото на фирмата, която осъществява техническото осигуряване на ОП „Общински паркинги и синя зона“, никъде не се съобщава, че „Синята зона“ ще спре да функционира. В писмото до..
Проектопредложенията за покачване на няколко налога в община Балчик влизат на заседание на 20 декември. В последната за годината сесия ще се гледат проекти за изменения в две наредби – за местните такси и за местните данъци, както и план-сметката за чистотата през новата година, чиято рамка е общо 5, 918 млн. лв. или с около 200 хиляди повече..
По-висока такса смет, платени карти за градския транспорт за пенсионери, ученици и студенти и проблеми със синята зона са подаръците от кмета на Варна за гражданите по повод предстоящите коледни и новогодишни празници. Това заявиха общинските съветници от ПП ГЕРБ Варна Иван Портних, Тодор Балабанов, Биляна Раева и Стоян Петков по време на..
Близо 190 хиляди лева увеличение на капитала на Диагностично консултативния център във варненския район „Владислав Варненчик“ гласува комисията по собственост и стопанство към Общинския съвет. Средствата са отпускат за ремонтните дейности извършени там - 96 хил. лева за покрива, малко над 51 хиляди са инвестирани в асансьорни уредби, а над 41..
"Смели" - вторият от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба на Военноморските сили, беше спуснат днес на вода предсрочно в ъв варненското кораборемонтно и корабостроително предприятие МТГ-Делфин. 980 милиона лева без ДДС са инвестирани за изграждането му, заедно с част от оборудването отделно, с решение на Народното..