Действията на министерството на здравеопазването са хаотични и това създава брутално напрежение сред образователната система, коментира за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. По неговите думи социалните партньори постоянно дават предложения, но нямат добър диалог с министъра на здравеопазването.
Според него е важно да се върнат децата от първи до четвърти клас в училище, но все още не се знае кой ще плати въпросните тестове тип близалки, които МЗ предлага да въведе. Учители от 10 градове в страната са споделили със синдиката, че не се наемат да правят тези тестове.
„Нека министърът на здравеопазването да обясни кой ще плаща. Защото всички насоки, които са изработени с неговото съгласуване са насочени не към локалния принцип и положението в училищата, където имаме само около 2,5 % карантинирани учители, а те са насочени към ситуацията в съответната община, което ощетява образователната система.
Не се прави рисърч /бел.авт. – изследване/ на училищата, точно какво е състоянието там, а се прави рисърч на цялата община или на цялата област.
Пак не е честно спрямо децата, тъй че може би трябва нови насоки, но на този етап няма как да се случи.То ще мине и вълната, или мандата на тези, които са направили тези насоки. Но следващия път, дай Боже, другите да са научили тоя урок и да се вслушат в мнението на учителите.“, коментира още Юлиян Петров.
Увеличение на средствата за образование, което да бъде отразено в бюджета за следващата година, искат от Синдикат Образование към КТ Подкрепа и отправят 15 искания до всички политически партии, които ще се явят на избори. По икономически анализ на КТ „Подкрепа“ инфлацията до този момент за 2021г. е 14,8%. Тя води до повече приходи в бюджета, но за учителите, училищата и детските градини и до допълнителни разходи и обедняване. В този смисъл първа стъпка за 2022 г. според синдиката трябва да е да се компенсира инфлацията. Ако сегашното правителство не направи това, то ще е първото от над 7 г., което ще е намалило реално доходите на учителите, вместо да ги е увеличило, предупреждават оттам.
В момента най-ниската учителска заплата в страната е 1260 лв., уточни Юлиян Петров. Има учителски и директорски заплати, които преминават 2000 лв., но това не прави учителите богати, а им дава шанс поне малко да живеят достойно, каза още той.
Ето и всички искания на синдиката отправени към политическите партии:
1. Компенсиране на инфлацията и изпреварващ ръст на учителските заплати чрез увеличаване на единните разходни стандарти с 25 на сто. Това ще позволи да се постигне задържане на достигнатото ниво на ръст на учителските заплати в съотношение 125% от СБРЗ за страната. Само ако имаме мотивирани учители, ще имаме качествено образование.
2. Увеличаване на средствата за национални програми за образование, в т.ч. за възстановяване на обезщетенията при пенсиониране и за неколкократно разширяване на обхвата на Национална програма за профилактика и рехабилитация.
3. Закупуване на въздухопречистватели за всички учебни помещения в училищата и детските градини.
4. Увеличаване на финансирането за Центровете за подкрепа на личностното развитие
5. Двойно увеличаване на средствата за дейности по интереси и спортни дейности.
6. Увеличаване с 50 % на средствата за ресурсна, психологическа и логопедична подкрепа и назначаване на още специалисти.
7. Увеличаване на средствата за профилирани и професионални гимназии заради по-многочасовия учебен план.
8. Планиране на средства за образователни медиатори с цел запазване на щат на всички медиатори, назначени по проекти.
9. Двойно увеличаване на средствата за ученически закуски и обедно хранене с цел подобряване на качеството на храната.
10. Бързо преминаване към едносеменен режим на работа на всички училища чрез строеж и надграждане на училищни сгради.
11. Бързо изграждане на детски градини за преодоляване на недостига. Програма за закупуване на дидактически материали за детските градини.
12. Бързо построяване на физкултурни салони във всички училища, в които няма такива.
13. Бързо изграждане на достъпна архитектурна среда във всички образователни институции, в които липсва.
14. Модернизация на всички класни стаи и кабинети със съвременни мебели и техника за фронтално обучение.
15. Стартиране на програма за обновяване на всички училищни дворове и спортни площадки.
През нощта по преминаващ над страната студен атмосферен фронт, от север на юг ще продължи да нахлува чувствително по-студен въздух и ще има валежи от дъжд, по Южното Черноморие временно интензивни, които постепенно ще се примесват и на места ще преминават в сняг. Вятърът ще отслабне, във вътрешността временно ще стихне и ще се ориентира от северна..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците..
МВР ще поиска да се спре практиката глобен с електронен фиш водач да декларира, че е друг е карал друг вместо него. Петър Тошков от правната дирекция на ведомството обясни пред БНР, че к ъм момента се обсъждат възможностите за премахване на декларацията, която могат да подават водачите, на които е издаден електронен фиш за превишена скорост, тъй като..
Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шофьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях, трябва да..
Седмица на здравето започва от утре в Добрич. Общинската кампания "Бъди здрав“ се провежда за десета поредна година и има за цел да засили ангажираността ни към здравословния начин на живот. Програмата в Седмицата на здравето е подходяща за цялото семейство и особено за най-малките, информират от Община Добрич. На Алеята на здравето, разположена в..
Предварителни избори за излъчване на кандидат за президент на демократичната общност, предлагат от ДСБ. Тази идея вече е била реализирана преди изборите за президент, спечелени от Петър Стоянов и затова е удачно да я повторим и през есента кандидатът ни да започне кампанията си за предстоящите президентска избори -това заяви във Варна за Радио..
Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да..