Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат „Образование“: Училищата трябваше да бъдат затворени на база броя заболели в тях, а не в цялата община или област

Юлиян Петров
Снимка: Петя Генова, БНР



Действията на министерството на здравеопазването са хаотични и това създава брутално напрежение сред образователната система, коментира за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. По неговите думи социалните партньори постоянно дават предложения, но нямат добър диалог с министъра на здравеопазването.

Според него е важно да се върнат децата от първи до четвърти клас в училище, но все още не се знае кой ще плати въпросните тестове тип близалки, които МЗ предлага да въведе. Учители от 10 градове в страната са споделили със синдиката, че не се наемат да правят тези тестове.

„Нека министърът на здравеопазването да обясни кой ще плаща. Защото всички насоки, които са изработени с неговото съгласуване са насочени не към локалния принцип и положението в училищата, където имаме само около 2,5 % карантинирани учители, а те са насочени към ситуацията в съответната община, което ощетява образователната система.

Не се прави рисърч /бел.авт. – изследване/ на училищата, точно какво е състоянието там, а се прави рисърч на цялата община или на цялата област.

Пак не е честно спрямо децата, тъй че може би трябва нови насоки, но на този етап няма как да се случи.То ще мине и вълната, или мандата на тези, които са направили тези насоки. Но следващия път, дай Боже, другите да са научили тоя урок и да се вслушат в мнението на учителите.“, коментира още Юлиян Петров.

Увеличение на средствата за образование, което да бъде отразено в бюджета за следващата година, искат от Синдикат Образование към КТ Подкрепа и отправят 15 искания до всички политически партии, които ще се явят на избори.  По икономически анализ на КТ „Подкрепа“ инфлацията до този момент за 2021г. е 14,8%. Тя води до повече приходи в бюджета, но за учителите, училищата и детските градини и до допълнителни разходи и обедняване. В този смисъл първа стъпка за 2022 г. според синдиката трябва да е да се компенсира инфлацията. Ако  сегашното правителство не направи това, то  ще е първото от над 7 г., което ще е намалило реално доходите на учителите, вместо да ги е увеличило, предупреждават оттам.

В момента най-ниската учителска заплата в страната е 1260 лв., уточни Юлиян Петров. Има учителски и директорски заплати, които преминават 2000 лв., но това не прави учителите богати, а им дава шанс поне малко да живеят достойно, каза още той.

Ето и всички искания на синдиката отправени към политическите партии:

1. Компенсиране на инфлацията и изпреварващ ръст на учителските заплати чрез увеличаване на единните разходни стандарти с 25 на сто. Това ще позволи да се постигне задържане на достигнатото ниво на ръст на учителските заплати в съотношение 125% от СБРЗ за страната. Само ако имаме мотивирани учители, ще имаме качествено образование.
2. Увеличаване на средствата за национални програми за образование, в т.ч. за възстановяване на обезщетенията при пенсиониране и за  неколкократно разширяване на обхвата на Национална програма за профилактика и рехабилитация.
3. Закупуване на въздухопречистватели за всички учебни помещения в училищата и детските градини.
4. Увеличаване на финансирането за Центровете за подкрепа на личностното развитие
5. Двойно увеличаване на средствата за дейности по интереси и спортни дейности.
6. Увеличаване с 50 % на средствата за ресурсна, психологическа и логопедична подкрепа и назначаване на още специалисти.
7. Увеличаване на средствата за профилирани и професионални гимназии заради по-многочасовия учебен план.

8. Планиране на средства за образователни медиатори с цел запазване на щат на всички медиатори, назначени по проекти.
9. Двойно увеличаване на средствата за ученически закуски и обедно хранене с цел подобряване на качеството на храната. 
10. Бързо преминаване към едносеменен режим на работа на всички училища чрез строеж и надграждане на училищни сгради.
11. Бързо изграждане на детски градини за преодоляване на недостига. Програма за закупуване на дидактически материали за детските градини.
12. Бързо построяване на физкултурни салони във всички училища, в които няма такива.
13. Бързо изграждане на достъпна архитектурна среда във всички образователни институции, в които липсва.
14. Модернизация на всички класни стаи и кабинети със съвременни мебели и техника за фронтално обучение.
15. Стартиране на програма за обновяване на всички училищни дворове и спортни площадки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катастрофа затруднява движението край Слънчев бряг

Движението по път I-9 Бургас - Варна в района на Слънчев бряг (при км 200) се осъществява двупосочно в една лента поради пътнотранспортно произшествие.  Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, призовават от Агенция "Пътна инфраструктура".  Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 13.01.25 в 11:16

Постоянен арест за 39-годишен дилър на марихуана във Варна

39-годишен мъж, обвиняем за държане на високорискови наркотични вещества с цел разпространение и за отглеждане на растения от рода на конопа, е задържан под стража, след като съдът уважи като основателно искането на Окръжна прокуратура – Варна. До заседанието за определяне на мярката за неотклонение, мъжът беше задържан за срок до 72 часа с..

публикувано на 13.01.25 в 10:56

Фермерският пазар във Варна се провежда на две нови локации

Фермерският пазар във Варна смени мястото, на което се провеждаше и се организира вече в два дни – всяка събота и неделя. Новите локации са пред вход 3 на Двореца на културата и спорта /ДКС/и в пространството над подлеза Шипка, точно срещу т.нар. Дупка в центъра на Варна. От основаването си преди 10 години, пазарът се провеждаше..

публикувано на 13.01.25 в 10:52

16-годишен мотоциклетист пострада при катастрофа във Варна

16-годишен мотоциклетист е самокатастрофирал в събота по обяд, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна.  Младежът е загубил контрол над моторното превозно средство и е паднал на пътното платно.  Вследствие на това е получил фрактура на гръден и лумбален прешлен, като към момента е настанен в отделение по хирургия, без опасност за..

публикувано на 13.01.25 в 10:44

Незагасена цигара - основна причина за пожарите в Североизтока през 2024-та

40 пожара са регистрирани на територията на Североизточното държавно предприятие през миналата година, като те са засегнали площ от 4885 декара. Най-много са запалванията в Държавно горско стопанство (ДГС) Варна – 13, следвани от ДГС-Генерал Тошево, където са 6 и ДГС-Цонево и ДЛС-Балчик по четири. В ДГС-Шумен и ДЛС-Паламара за миналата година пожарите..

публикувано на 13.01.25 в 10:41

От днес тролейбусна линия 83 е с променен маршрут

От днес, 13 януари, тролейбусна линия 83 обслужва до "Владиславово" спирка "Бл. 407", съобщават от Градски транспорт.  След спирка "Детелина" тролейбусите ще завиват по бул. "Св. Елена", надясно по ул. "Янко Мустаков" и ще обслужват двупосочно спирки "Стадиона", "Мусала", "Богдан".

публикувано на 13.01.25 в 10:25

За две седмици затварят част от улица "Прилеп" (снимки)

От 9 до 17 часа днес ще бъде затворена за движение ул. „Прилеп“ в участъка между ул. „Патриарх Максим“ до разклона след ул. „Лале“. Затварянето е във връзка с проекта за уширяване на улицата и заради натоварения автомобилен трафик в района.  Участъкът ще бъде затворен за следващите две седмици , съобщи за Радио Варна инж. Тихомир Тимов, директор..

публикувано на 13.01.25 в 09:20