Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Митко Щерев с нов солов албум

Големият български композитор и основател на легендарната група Диана Експрес Митко Щерев е готов с нов албум. Той се казва "Стари мой приятелю" и предлага осем оркестрови пиеси за соло пиано, струнен оркестър и ритмус. Това са преработени версии и на добре познати композиции на Митко Щерев, и на по-нови песни на Диана Експрес. 

"Може би Ковид-а беше виновен до някъде, защото имах свободно време и реших да осъществя една моя мечта. Причината всъщност беше, че бях направил един аранжимент на "Стари мой приятелю" и го предложих на една певица, но не можахме да се разберем с автора на текста. Тогава си казах, че аранжимента е много добър и ще го направя в оркестрова версия. После си казах, че защо да не направя още няколко пиеси и да бъде нещо като албум.

Правейки този албум, се сблъсках с два интересни факта. Поне аз установих, че друг такъв албум няма - направен от някой композитор или аранжьор в България. Това е албум тип "Клайдерман", ако мога да го определя като стил. Вторият е, че да аранжираш и да запишеш една оркестрова версия на някаква песен, е доста по-трудно, отколкото да напишеш една нова песен и да я дадеш на един певец, да я изпее."

"Много е трудно да задържиш вниманието на слушателя само с инструментал. Тук липсва текст. Липсва талантът на певеца, неговата магия. Ти просто с едно соло пиано и един оркестър зад него трябва да внушиш на един слушател, че това е една много хубава музика."

Цялото интервю с композитора Митко Щерев за новия му солов албум, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Иванова изнася концерт от националното си турне тази вечер в Пловдив

Националното турне на Лили Иванова преминава през Пловдив и тази вечер певицата излиза на сцената на Античния театър в града. Предстоящия концерт ще е със специалното участие на оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски" с диригент маестро Константин Добройков.  Музикален продуцент е Ангел Дюлгеров – китарист, композитор,..

публикувано на 13.09.25 в 10:02

Детският хор "Маестро Захари Медникаров" с поредица от концерти "Гласове на добротата" в Добрич

Поредица от концерти под надслов "Гласове на добротата" започна на 9 септември в залата на СНЦ „ХобиСклуб“ в Добрич – организация на хора със зрителни увреждания. Детският хор "Маестро Захари Медникаров" покори публиката с красиви детски песни, популярни мелодии, хорови произведения и обработки на български фолклор. В състава са включени певци н а..

публикувано на 11.09.25 в 17:58

Съвременен танц превзема градските пространства във Варна

През септември и октомври варненци ще имат възможност да преживеят три различни срещи със съвременното танцово изкуство на хореографа Искра Проданова. Две премиери и интерактивен пърформънс ще оживят емблематични градски локации и ще превърнат публиката в активен участник. Първият подобен пърформанс ще се състои от 18:00 ч. днес, 11 септември, със..

публикувано на 11.09.25 в 17:20

Във Варна представят филма "Ковачът" по мотиви на Братя Грим

След дълго обикаляне в цял свят, късометражният филм "Ковачът" се завръща у нас, след много номинации и награди от международни фестивали. След първата среща на филма с публиката му в София, наближава и официалната премиера в морската столица от 21 часа тази вечер в заведение на Пристанище Варна. След прожекцията е предвидена и дискусия, вратите се..

публикувано на 11.09.25 в 16:24

Анимационните мемоари на Настимир Цачев

„Анимационни мемоари“ е историята на Настимир Цачев в българската анимация. Авторът на знакови филми като „Домашен любимец“, „Гнездо“ и „Коминочистач“ дава своя поглед, както върху своята работа, така и събира пъзел от моментни снимки на един близо 50 годишен период от историята на анимационното кино у нас.  „Анимационни мемоари“ не е просто хронология,..

публикувано на 11.09.25 в 15:58

Мариана Маринова и изложбата "Септември"

"Септември" е най-новата изложба на художничката Мариана Маринова. Тя е подредена във варненската галерия "Папийон".  „Септември“ е общата отправна точка за време и пространство, отношение към преходно преживяване, към запечатания момент на отражение, вълна, полет и неподправено желание да се улови „неуловимото“, да се запази магията на конкретни мигове...

публикувано на 11.09.25 в 15:47

Варненски оперен певец издава своите мемоари

Излязоха от печат мемоарите на големия оперен певец от Варненската опера Арсений Арсов „Разорани бразди“.  Официалното представяне на книгата ще бъде на 29 септември от 18.00 ч. в Аулата на Икономически Университет - Варна. Входът е свободен. Авторът е работил над тази книга 15 години. Самият Арсений Арсов споделя „Тръгвайки от спомените и..

публикувано на 11.09.25 в 15:44