"Най-после!" Това възклицание се чуваше най-често след концерта, на който Mista Future - новият албум на Георги Илиев, беше представен по време на есенното издание на фестивала Varna Jazz Days през октомври. Най-после, защото варненската, а и изобщо българската музикална сцена, имаше нужда от подобен актуален поглед върху съвременната музика.
Mista Future съдържа 11 композиции и представлява едно своеобразно пътешествие между цветни звуци от аналогови синтезатори, ефирни китарни рифове и красиви вокали с абстрактни, но в същото време дълбоко лични послания.
Колкото и странно да звучи, всичко се случи в един следобед преди 3-4 години. Моят приятел Денис Попстоев много държеше да пробвам аналоговия му синтезатор. Затворих се вкъщи и до вечерта написах 7 демо версии на парчета. Това беше първата искра.
Георги Илиев е познат на музикалната общественост основно като китарист. Той е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в гр. Пловдив, където придобива професията си - китарен педагог. Освен всички музикални проекти, в които участва, Георги преподава китара в училището по изкуства “Св. Климент Охридски” в родния Добрич. Но основният му фокус през последната година е първият му самостоятелен албум Mista Future, в който е насочил вниманието си върху аналоговия синтез и съчетанието му с най-конвенционалните в съвременната поп култура инструменти. Албумът носи усещането за електронна стилистика, но в него не са използвани дигитални звуци или семпли. Той е своеобразно движение по ръба на няколко жанра; музика със съвременна форма и скрит преден план.
В записите Георги Илиев свири на почти всички инструменти: бас, барабани, китара, синтезатори, глас. Освен него, участват още Галин Ненов-KillaBee (бийтбокс) и барабанистите Александър Василев (в “Nile” и “Uni-Verse”) и Валери Ценков (в “Abo”).
На 17 октомври Георги Илиев представи албума Mista Future за първи път пред публика. Той свири на бас и синтезатори, а заедно с него на сцената се качиха Цветан Момчилов - клавишни, Чавдар Гочев - китара, и Васил Вутев - ударни, със специалното участие на варненския бийтбоксър Галин Ненов-KillaBee.
Докато създавах албума, бях с ясното съзнание, че това е един музикален експеримент. Винаги съм си представял, че той би звучал адекватно на фестивал за електронна музика като РАДАР например - до момента, в който Нейко Бодуров ми се обади с предложение да го представя на Varna Jazz Days. Тогава си дадох сметка, че това е нещо повече от просто електронна музика.
Кои са концепциите, които обединяват отделните композиции в едно цяло?
Албумът като цяло е изтъкан от ритмически противоречия, които буквално са в диаметрално противоположни посоки. Но в същото време има една обединяваща концепция в целия албум и това е цифрата 4. Синтезаторът ми е с 4 гласа, т.е. максималният брой тонове, които мога да ползвам в даден момент, е 4; освен това аналоговият синтез включва 4 вида вълни, една от които се нарича squаrе (квадрат) и ми е любима. Използвах я в архитектурата на почти всеки един синт звук. На китарата също използвам най-много 4 от шестте струни в ситуация на акомпанимент. Басът ми е четириструнен. Барабаните, които използвам, са съставени от 4 части. А форматът на групата е квартет - синтезатори, китара, бас и ударни.
Другият обединяващ момент е посланието. Всяка от песните засяга най-употребената тема - любовта. От интрото на албума - "Любовта е всяка подробност", до последния трак - "Uni-Verse" (чийто текст гласи: “Вселената се разширява непрестанно, а с това и разстоянието между нас. Единственото противодействие на този физичен закон е любовта.”), любовта присъства във всеки един от текстовете, но съм се опитал да я представя в по-различен, по моему космически начин.
Целия разговор на Георги Илиев с Добо Мързов в предаването 45 оборота в минута чуйте в прикачения звуков файл.
Mista Future ще бъде наличен във всички музикални онлайн платформи на 11 ноември. Седмица по-късно с мини концерт ще бъде представен и компактдискът.С изложба на оригинални артефакти румънските замъци Пелеш и Бран ще гостуват в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава директорът на културния институт Жени Михайлова. Ще се проведат традиционните седмици на културата, свързани с Чехия, Италия, Румъния. За многобройните посетители май и юни ще бъдат показани автентичните снимки от времето на живота на..
„Лавандулови момичета“ е заглавието на най-новата постановка, по която започват репетиции във Варненския драматичен театър и чиято премиера е предвидена за 27 март – Международния ден на театъра. Постановката е по пиесата „Ladies in Lavender” на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български „Дами в..
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Вълнуващата за хиляди музикални фенове в България, съобщи днес промоутърът. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София,..
Камерън Диас заяви, че десетилетието, през което се беше оттеглила от актьорството, е било най-хубавото в живота ѝ. Звездата се завърна на екраните този месец в новия шпионски трилър - „Отново в действие“ - с актьора Джейми Фокс. Не е ясно дали това е окончателно завръщане към професията. Тя обаче заяви, че „може би е началото“. Актрисата..
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..