Втора седмица дори най-малките ученици от първи до четвърти клас са подложени на обучение от разстояние в онлайн среда.
Това естествено засяга всички по семейната верига: най-потърпевши са майките и бабите.
Нервите в рода са опънати до краен предел.
Някои родители са принудени да излязат в отпуск, други да ангажират бабите, които до момента разбираха най-много от Фейсбук, обаче сега се налага да прикачат файлове с домашни и да влизат в classroom.google.com. Така е, навремето като не са били онлайн ученички, в тези компютърни времена, успоредно с внуците ще се упражняват.
Независимо кой каква професия има или е имал, сега е моментът да стане учител. И да измести официалния такъв, който придобива малко по-различна роля, почти като на говорител от екрана. С важното уточнение, че и учителите са пред огромното изпитание да преподават от разстояние и да полагат усилия, за да може после в истинския час да няма пропуски заради виртуалното пространство, в което се озоваха покрай принудата на пандемията.
Влизайки в системата оптимистично се взираме в мотото "Заедно ще успеем", четем го като мантра и въпреки това ни изгарят дълбоки съмнения. А дали е така и до кога няма кой да ни каже. Очакваме нови заповеди, евентуални тестове, очакваме неочакваното. Терзанията какво ще стане впоследствие с всички тези деца, които имаха шанса да са в истинска училищна среда едва месец, са неизбежни.
Може да чуете част от мненията за онлайн обучението от анкетата на Ваня Славова с родители:
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..