Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сагата "Вера СУ" или един месец от живота на фоторепортера Румен Сарандев

| обновено на 09.11.21 в 15:55

В началото всичко звучеше като виц, не предвещавайки, че казусът с един плавателен съд, заседнал край Яйлата, ще събере в себе си всички необходими съставки за холивудски блокбастър.

Сагата

„Вера СУ“ заседна край Яйлата на 20 септември. Повече от месец беше нужен, за да бъде разрешен проблемът с плавателния съд. В рамките на 5 седмици имаше всичко - пазарлъци с корабособственика, оставка и промяна на ръководството на "Морска администрация", екстремно "алпийско" евакуиране на екипажа, взаимни обвинения и неизменното в България търсене на вина.

Всичко това в почти непрекъснато очакване на благоприятно време, търсене на подходяща техника и технология за разтоварването на кораба, превозващ 3000 тона карбамид, докато същинското изтегляне на "Вера СУ" не се случи на 26 октомври - цели 36 дни след засядането.

Всяко движение и ново обстоятелство около кораба влезе в обектива на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев, който проследи кризата в детайли.











Имаме проблем?

Опитът за разтоварване, организиран от бившето вече ръководство на „Морска администрация“, не беше успешен и според наблюдателите - доста закъснял във времето, което доведе и до смяната на изпълнителния директор Живко Петров, който малко преди да се раздели с поста си коментира, че "това, с което държавата разполага, е единствено катерът спасител и моят телефон".

През цялото време имаше спор дали близо 3-те хиляди тона карбамид са опасен товар или няма опасност за околната среда.  Резултатът от провалилата се първа среднощна операция беше разсипан азотен тор във водата.  Причината - неподходяща техника.  Министър Асен Личев спря операцията точно по този повод, а пробите от водата показаха повишено съдържание на нитритен азот.

По-късно стана ясно, че становищата от Брюксел не определят товара като опасен. 

Новият директор на „Морска администрация“ кап. Венцислав Иванов стана капитан на плавателния съд и български екип се качи на борда, за да поеме акцията по разтоварване и спасяване на товарния кораб, след като бе евакуиран екипажът, който дълго отказваше да напусне. За инцидента обвинения получиха капитанът и неговият втори помощник, който е бил на вахта във фаталната нощ.

Развръзката

След още преговори и надежди метеорологичната обстановка да се подобри на 20 октомври започна подготовката на "Вера СУ" за разтоварването и изтеглянето. На 26 октомври „Вера СУ“ измина първите си метри точно 16 минути след полунощ. Корабът беше изтеглен от три влекача.

2 млн. лева струва на държавата спасяването му, съобщи служебният министър на транспорта Христо Алексиев миналата седмица. Разходите по операцията ще бъдат предявени към застрахователя, посочи той, а ако не бъдат покрити, ще бъде предявен иск. 

Понастоящем "Вера СУ" е изтеглен до кораборемонтния завод "Терем". Започва ремонтът на плавателния съд, за да бъдат избегнати допълнителните разходи по всекидневната поддръжка и източването на водата от него. След изчакване на съответните процедури "Вера СУ" може да бъде продаден, каза още Алексиев, като допълни, че собственикът се отказва от плавателния съд,  но се чака писмено потвърждение за това.

Цялата сага с кораба "Вера СУ" през погледа на фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев можете да видите в галерията и на страницата на Радио Варна във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Битката при Варна“, художник Ян Матейко

Стрелба с лък, рицарски игри и демонстрация на боеве за 580-ата годишнина от Битката при Варна

С тридневен фестивал на открито морската столица ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна , водена от полския крал Владислав III Варненчик. Събитието е съвместна инициатива на Република Полша и Община Варна и ще се проведе в дните между 4 и 6 октомври на територия на парк-музея „Владислав Варненчик“. Това стана ясно днес на поредна среща..

публикувано на 21.05.24 в 19:42

Десетки яхти и зрелищни гонки на регатата Varna Channel Cup на 24 май

Варна посреща 24 май с най-красивата ветроходна регата в Черно море, съобщават организаторите. Морската столица ще посрещне „Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост” със зрелищно ветроходно събитие. Десетки яхти ще излязат в акватрорията на варненския залив пред Морската градина за първата състезателна гонка на Varna Channel..

публикувано на 21.05.24 в 19:00

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33