След като през 2019 г. ЕС обяви, че ще прави зелен преход и узакони целите за постигането на въглеродната неутралност през 2050 г., а след това прие и Европейският пакт за климата, в рамките на съюза все повече градове започнаха да планират инициативи, които целят намаляването на въздействието върху околната среда.
Висококачествен обществен транспорт, натурализация на зелените зони около градовете, зелени рингове около и в населените места, зелени и сини коридори, повече мрежи от велоалеи и насърчаване на устойчивата, а защо не и електрическа градската мобилност.
И тъй като, поне за момента, институции и общини не работят активно за повече мобилност, в ролята на пионери влизат граждани и малки бизнеси.
В това отношение страната ни има много да догонва, казва Теодоси Бялков – инициатор на първата у нас платформа, в която неизползвани и престояващи по мази и тавани велосипеди да се използват по-активно и да се дават под наем на хора, които биха искали „да открият колелото”, в своя или в друг град и така градското придвижване с велосипеди да се превърне в масова практика.
Все повече в България се засилва интересът към електрическите тротинетки в градски условия. Действащи на национално или регионално ниво, тротинетките, които скъсяват времето за придвижване могат да се намерят в София, Варна, Пловдив, Бургас, Благоевград. Локациите, в които могат да бъдат открити скутерите са над 1000 в цялата страна.
Тротинетките са само елемент от устойчивата градска мобилност, казва Емил Черкезов, който вдъхновен от предимствата на този вид транспорт, създава сам такава услуга.
Интерес към този вид градска мобилност демонстрират и голяма част от туристите, които въпреки пандемията, посещават страната ни, пояснява Даниел Малчев, който представлява български стартъп, фокусиран върху насърчаването на зелените градски придвижвания.
Няма статистика колко са градските придвижвания у нас. Приблизителни данни само за София сочат, че с велосипед са само 2% от тях.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...