За Даниел Димитров да си учител е призвание. Тази есен, след 7-годишно прекъсване, той се завръща към своята професия и най-голяма страст. И открива, че средата в българското училище е променена. Към по-добро.
Даниел Димитров завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” със специалност “Българска филология”. Любовта му към книгите се заражда от ранна детска възраст и именно тя е причината той да избере професията учител. Днес той преподава на 8 и 9 клас в Частна профилирана гимназия "Антоан дьо Сент-Екзюпери" във Варна.
Още като дете заобичах много книгите. И когато дойде времето да кандидатствам в университет, се насочих към няколко специалности, които бяха свързани с книгите, със словото - филология, философия и още някои хуманитарни науки. И така, по естествен път, стигнах до учителската професия.
А какво те накара да се върнеш в клас след 7-годишна пауза?
Преди известно време моята колежка Диляна Колева ми представи визията си за учителската професия в едно училище, което не познавах до тогава. Беше много емоционално и усещането, което тя ми предаде, е, че там нещата се случват както трябва - екипът е творчески, а учениците са мотивирани да правят нещата по различен и интересен начин. Всичко това ме накара да се замисля дали да не пробвам пак. Това, което преди години ми липсваше в училище, беше точно тази мотивация - от една страна, нежеланието на учениците да бъдат отговорни към себе си и натрупването на знания, а от друга - системата с нейната тромава администрация. Но вече съм убеден, че това ще остане зад гърба ни и учебният процес става все по-творчески и продуктивен.
Какви са днешните ученици?
Имах щастието да попадна на прекрасни ученици и се надявам ние като общество, а и аз като учител, да съумеем да им дадем тази среда, в която да развият своите способности и таланти, и дано това да се случи тук, в България. Всеки от учениците е отделна личност. Трябва да приемем това и да бъдем толерантни към темперамента и интересите на всеки от тях. Един се увлича по история, друг - по спорт, трети - по музиката. Не можем да очакваме и да изискваме от всеки едно и също. Най-хубавото е, че аз всеки ден научавам по нещо от тях. Всеки ден контактувам с много различни характери и това ме обогатява наистина много.
Завръщането ти в училище се случва в условията на дистанционно обучение. Какво е мнението ти за него?
Дистанционното обучение ще става все по-застъпена форма в процеса на преподаване - при това не само в извънредни ситуации. Всичко може да се научи онлайн. Според мен образованието на първо място трябва да е проблем на този, който иска да се образова. И изхождайки от тази гледна точка, нещата се подреждат както трябва. Когато това е така, не виждам никакъв проблем образованието да се случва в онлайн среда. Разбира се вариантът на живо си остава най-ефективен, просто от тук нататък двата метода ще съжителстват успоредно.
А доколко са важни иновациите в преподаването?
Изключително важни са. В моето училище непрекъснато се говори за нови методи, за проектно базирано обучение. Това е един интересен подход, при който на децата се поставя реален проблем, който трябва да решат, или реален резултат, до който трябва да достигнат. От там нататък разделянето на екипи и организацията вече е в ръцете на децата, в учебна среда, разбира се. Свободни са да потърсят съдействие от където сметнат за необходимо - учители, родители, приятели. Това ги поставя в една реална ситуация, на базата на която трябва да изготвят и да представят своя проект и решение, от които зависи и оценката им.
Цялото интервю на Даниел Димитров в предаването Улица “Събота” чуйте в прикачения звуков файл.Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..
Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...
Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..