Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На село в Михалич - живот в разбирателство

Тази събота посоката е община Вълчи дол, за да гостуваме на жителите на село Михалич. Пътуваме с фоторепортера Румен Сарандев в един мъглив и дъждовен есенен ден. Михалич е едно от селата намиращи се в центъра на община Вълчи дол. В него живеят около 950 души, предимно мюсюлмани, повечето от ромски произход, а българските семейства са не повече от 30-сет.  Името на селото идва от неговия основател – овчарят Михал. Михал идва със стадото си през 1760 година, после създава семейство и остава да живее тук. По-късно пристигат и неговите братя. Така се основава село Махлъч, което през 1936-та година се преименува на Михалич.

Основният поминък на местното население е животновъдство и земеделие. Селото разполага с 15 000 декара обработваема земя, която се стопанисва от две земеделски кооперации. Отглеждат пшеница, царевица, слънчоглед, а в животновъдството, освен с отглеждането на крави и овце, се гордеят и с фермата за отглеждане на биволи, към която има мандра за производство на млечни продукти от биволско мляко.

В село Михалич не видяхме изоставена къща. Още с влизането ни, веднага след табелата, спряхме пред първата къща, за да поздравим стопанката й,  която беше пред портата, а  съседите са ни видели и те дойдоха, за да разберат какво става.


Кметство, поща, училище, читалище, два хранителни магазина има в центъра на селото. Разположени са от двете страни на главния път. Пред магазините има маси и столове, не липсват и хора. Разбрали са, че сме пристигнали, дошли са да ни видят, но се притесняват да разкажат за себе си.




Стигаме да училището, чиято история започва от 1872 година. Първото даскало се е помещавало в одаята на дядо Димо Керчев, а първи учител бил даскал Янчо от Върбица, Преславско. Като начално, училището в Михалич е основано през 1894 година и носи името на Васил Левски. През 1966 год. започва стоежа на новата сграда заедно с физкултурния салон и кабинета по трудово обучение. Днес училището разполага с 11 класни стаи, дирекция, учителска стая, компютърен кабинет, физкултурен салон, столова и библиотека. Вече е Обединено училище Васил Левски, защото в него учат 141-о деца от 6 села. Директор на училището от 27 години е Антония Пенчева. Тя живее във Варна, но пътува всеки ден с междуградски транспорт до работното си място.



Непосредствено до училището в село Михалич се намира читалището. Читалище "Просвета" е създадено през 1926 година, а негов секретар вече 12 години е Керанка Димитрова.



Кмет на село Михалич вече трети мандат е Нежмедин Ахмедов. За селото и за работата си като кмет той разказа


Всички срещи с хора са вълнуващи. Такава е и следващата ми среща с Тодорка Николова. Тя е на 69 години. 38 години е била детска и начална учителка в училището в Михалич. Сподели, че сградата на училището сега е много по-хубава и обновена. И е щастлива, че през всичките години училището се е запазило и развило, за разлика от много други места в България, където се закриха много училища.



С разказа на Тодорка Николова, завършва и предаването за село Михалич. Селото, в което се гордеят, че училището работи и се развива. Селото, в което мирно и в разбирателство живеят християни и мюсюлмани. Селото, в което се надяват, че един ден всички работещи в чужбина ще се върнат и ще останат да живеят при близките си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 25 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 25 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Björn Johansson (ARCTIS). Представяне на дебюта на ПАРАДОКС "Краят" – разговор с Преслав Кателиев, Камен Дочев, Иван Иванов и Светослав Димитров. Gigashadow за дебюта на GIGASHADOW "Gigashadow". В предаването ще звучи музика на: МРАКОБЕС, TERRAVORE, BODY COUNT,..

публикувано на 25.11.24 в 14:25

"На светло" в понеделник, 25 ноември

Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което  се провежда днес и утре на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа; 40 години откакто „ДКЦ 5 – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД изпълнява дейността си в настоящата сграда и освещаване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:02
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 25 ноември с Мариела Димитрова

Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града, след като Община Добрич публикува на страницата си в интернет проекта. Беше внесена и първата подписка срещу него от живеещите по ул. „Дунав“. Срещу какво недоволстват добричлии и каква ще бъде реакцията на общинската администрация, която..

публикувано на 25.11.24 в 06:16
Chart

#785 ТОП 20 (22.11-29.11.2024)

публикувано на 22.11.24 в 19:25

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 14:00
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26