Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнопушенето - първата причина за рак на белия дроб

Доц. Николай Цонев

Ноември е международният месец за борба с рака на белия дроб. Кои симптоми издават заболяването, фактор ли е тютюнопушенето и кои са рисковите групи. На тези и още въпроси отговори потърсихме от доц. Николай Цонев - ръководител на направление „Онкология“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна.

Цялото интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл:

Доц. Цонев, кои са най-характерните симптоми за заболяването - рак на белия дроб?
За съжаление всички онкологични заболявания, в това число и рака на белия дроб, в ранните стадии или нямат симптоми, или те са неспецифични. Все пак има някои симптоми, които в по-късните стадии са добре изразени. Такива са появата на хронична кашлица, изхрачването на кървави жилки, както и загубата на тегло. В някои случаи самите пушачи установяват промяна в така наречената тяхна тютюнджийска кашлица, в характера й, което е и алармиращ симптом.
Възрастта и начинът на живот определящ фактор ли са?
Несъмнено възрастта е фактор за развитието на рака на белия дроб. Най-висока честота има между шестата и седмата декада на живота. Докато факторите, които са свързани с начина на живот, естествено най-изразеният е тютюнопушенето. Това е факторът с най-голяма тежест в съвременния живот като при пушачите рискът е над 13% за развитие на рак на белия дроб. Съществуват естествено и други фактори - замърсяването на околната среда или на градската среда, също така професионалните вредности, запрашените среди, работа с азбест.
А кои симптоми не бива да подминаваме и подценяваме, и е важно да се консултираме със специалист навреме?
Всички симптоми, които пациентът сметне за нередни, са алармиращи и той е добре да се консултира поне с личния си лекар. Споменах водещите - промяната в характера на кашлицата, новопоявилата се хронична кашлица. Други симптоми са например рецидивиращите пневмонии в рамките на една година на едно и също място, които след антибиотично лечение се повлияват, но по-късно рецидивират на същото място. Това е друг симптом, който е важен.
Идват ли навреме пациентите или се открива заболяването в късен стадий в повечето случаи?
За съжаление за България над 70% от пациенти са открити в късен стадий, а това корелира и с общата им преживяност. От друга страна и затруднява лечението. Всъщност тези пациенти не могат да бъдат лекувани радикално, което означава, че мерките са единствено за подобряване на качеството на живота или удължаване на живота.
Можем ли да кажем кой от двата пола е по-засегнат?
При напреднала възраст доминира мъжкият пол, но за съжаление при младите пациенти е едно към едно - мъжки и женски пол.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30