На около 90 км от Варна се намира Лопушна. Там живеят над 600 души и почти всичките са мюсюлмани. В дългополското село има новопостроена джамия, а до нея - друга, която тъне в разруха. Датира от 1802 година. Мечтата на кмета на селото е да се реставрира джамията, за да се съхрани тази забележителност, съградена от предците.
Дъбът, който е в основата ѝ, е дялан на ръка. Молитвеният дом е впечатляващо запазен за възрастта си. Кметът Халил Насуфов разказва, че старите майстори са знаели точно кога да отрежат дървото, за да построят стабилна конструкция:
"Винаги зимата са ги отсичали, защото тогава дървото се подготвя за студените месеци. Листата опадват, цялата течност през корените я пуска в почвата и тогава става твърда и червеи много трудно могат да го ядат. Знаели са кога да се отсече едно дърво, къде да се съхрани, как да се съхрани. Следели са луната, времето – дъжд, вятър, студ, сняг. Тези двете колони, 200-годишни, още си личат ръцете на майстора – как ги е дялал. И още е здраво!", казва Насуфов.
220-годишната джамия е претърпяла само частичен ремонт през 90-те години на миналия век – сменени са някои изгнили дъски и греди. Иначе всичко друго е автентично. В първата стая, в която се влиза, хората си говорят и обсъждат свои проблеми и радости.
Разговорите обаче спират, когато през малка и тясна вратичка се влезе в стаята за молитва.
След дъждовете една от стените се лющи, а греда е започнала да гние. Вътре си личи, че тук не е влизано с години. Халил Насуфов казва, че това е живата история на Лопушна и тя трябва да бъде съхранена:
"Не са толкова много пари, просто трябва да се направи една организация. Мисля че, ако се обърнем към населението тук и в съседните села, всеки ще даде по някой друг лев да може да се реставрира, да се направи някакъв частичен ремонт. Мисля че няма да има проблеми. Да се види къде, какво е нужно, керемида ако има за смяна, греди, дъски да се сменят. Да няма течове при дъжд."
Кметът се надява, че и държавата ще подпомогне реставрацията на старата джамия. Тогава думата ще има Община Дългопол, на чиято територия е Лопушна.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..