Въпреки че светът е постигнал значителен напредък от края на 80-те години на миналия век, ХИВ/СПИН продължава да бъде един от основните глобални проблеми в областта на общественото здраве, отнел живота на милиони хора.
По данни на Световната здравна организация за 2020 година, близо 38 милиона души по света живеят с ХИВ/СПИН, от които около 2 милиона са деца. В България за периода от 1986 година до края на 2020 година са регистрирани близо 3500 човека с вируса, сочи информация на Министерството на здравеопазването.
Един от най-важните елементи в борбата с разпространението на заболяването е добрата информираност на хората и профилактиката. Това каза в интервю за Радио Варна д-р Минас Козмидис от сектора за лечение на ХИВ/СПИН към УМБАЛ „Света Марина” във Варна.
"Най-често вирусът се предава по полов път, както и по кръвен при използване на едни и същи игли от наркозависими", припомни д-р Козмидис. Специалистът предупреди, че хората трябва да са особено внимателни при рисуването на татуировки, поставяне на пиърсинг или при стоматологични интервенции.
"ХИВ/СПИН е най-често срещан при младите хора", коментира още д-р Козмидис.
Според специалиста, друга важна стъпка в борбата с разпространението на ХИВ/СПИН е промяната на манталитета на хората и те да са по-внимателни и отговорни по отношение на сексуалния си живот.
Д-р Минас Козмидис е на мнение, че не бива тези, които са диагностицирани с вируса, да стават обект на дискриминация.
"Хората трябва да могат по-свободно да говорят за ХИВ и не бива темата да бъде табу", допълни лекарят.
Днес от 18.00 часа, д-р Козмидис и негови колеги ще вземат участие в онлайн-дискусия със студенти по медицина и доброволци, която е част от традиционната АнтиСПИН кампания във Варна, организирана от общинската дирекция „Превенции”.
Чуйте разговора на Иван Барбов с д-р Минас Козмидис:
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..