Област Добрич е една от най-бедните на водни ресурси в страната. За снабдяването на населението с вода се използват предимно подпочвени води, които са на голяма дълбочина – от 50 до 300 метра. Затова и цената на услугата за доставка на питейна вода в областта традиционно е сред най-високите в България и тя се регулира според цената на електроенергията. При увеличението на цената на един мегават час с около 300% за по-малко от година би следвало и цената на водата да се покачи почти с толкова.
През 2017 година, когато ВиК дружеството в Добрич беше поето от Тодор Гикински, задълженията му към доставчиците на електроенергия са за колосалната сума от около 35 милиона лева. Независимо че разходът на електроенергия през последните години е бил намален с около 50%, това не е достатъчно, за да компенсира задълженията. Така през 2020 година след заплахата дружеството да бъде оставено без ток ВиК Холдингът пое оставащия дълг на водното дружество, което от своя страна и досега връща отпуснатия кредит от държавата. Докато цената за вода се регулира от КЕВР и тя трябва да е в границите на социалната поносимост, то цената на електроенергията за ВиК дружествата се калкулира на борсови цени. В последната фактура, по думите на управителя на ВиК Добрич Тодор Гикински, цената вече е около 400 лв. на мегават час при цена от март месец 120 лв.
Днес, казва Тодор Гикински, е изплатена и последната фактура за електроенергия, но оттук нататък при тези скокове на цената, няма как да се издържи и дружествата ще изпаднат не само в несъстоятелност, но и хората на много места ще останат без вода. Увеличаването на цената на водата също не е вариант, защото хората ще изпаднат в невъзможност да плащат сметките си.
В новия бизнес план на ВиК дружеството е заложена цена на електроенергията от 240 лв., а в момента тя е почти два пъти по-висока. Седем от осемте общини в областта са гласували против предложената цена за вода от около 4 лв., допълва Гикински. Дори и при намаленото потребление на ток, фактурите и в момента на месец са от около милион и половина лева.
Няма как да излязат сметките и на крайния потребител на услугата на ВиК сектора в България, която е с изключително лошо качество на много места. В област Добрич ежедневно цели населени места са без водоподаване заради аварии. Пренасянето на вода по тръби, положени преди повече от 50 години, е като да се опитваш да носиш пясък в сито, са споделяли нееднократно специалисти по темата. Очевидно е, че водният сектор в България се нуждае от мащабни проекти за рехабилитация и ударно финансиране. На този етап обаче налице са ВиК дружества, изправени пред опасността самите те да не могат да си плащат сметките, докато ние очакваме да изпълняват инвестиционните си програми.
Как се справя държавното водно дружество в Добрич при сегашните условия провери кореспондентът ни Мая Щърбанова:Пред БНР инж. Иван Иванов, бивш председател на УС на ВиК холдинга, коментира, че ситуацията е била предвиждана:
"Тя се дължи на недоброто законодателство и на скоковете на цената на електроенергията. Законодателството вкарва в един порочен кръг ВиК-операторите, които се налага да прогнозират грешно, в пълно съзнание, а след това не могат да си изпълняват инвестиционната програма, не могат да правят инвестициите и биват глобявани, затова че не изпълняват нещо, което няма как да изпълнят".
Той посочи, че в желанието да опази интереса на потребителите, държавата е поставила такива бариери пред ВиК-операторите, че те няма как да функционират като търговски дружества, а те са такива, дори е парадоксално, че някои от тях са държавни.
"Решението върви в няколко посоки. Първоначално много бързо трябва да се намери възможност да се подпомогнат ВиК-операторите. Да се направят енергийни одити и спешно да започне внедряване на енергоспестяващи мерки и производство на електроенергия от собствени възобновяеми източници".
Според него ВиК холдингът трябва да поеме инициативата това да се случва.
Инж. Иванов подчерта, че е време за нов закон за ВиК услугите:
"Поне 5-6 проекта се изготвиха в годините, но нито един не стигна до пленарната зала. ... Трябва да намерим някои механизми, които липсват в България - като структурата на цените, дали регулаторът не трябва да е отделен, за да има по-голям фокус във водния сектор, защото в момента решенията в КЕВР се вземат от хора, които разбират от енергетика. Двама от 7 души в регулатора са представители на водния сектор".
И днес времето ще е облачно, на много места със слаби валежи от дъжд или ръмеж. Видимостта остава слабо намалена. Ще духа слаб, по крайбрежието до умерен вятър от север и северозапад. Максималните температури няма да се различават съществено от сутрешните и ще са между 4° и 9°, за Варна около 7°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на..
Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..
Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно. Това съобщи кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..
Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..
Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено.