Приблизително 176 милиона жени по света имат ендометриоза.
Това прави една от всеки 10 жени в репродуктивна възраст – времето от първата менструация до менопаузата. В повечето случаи у нас ендометриоза се диагностицира след 20-тата годишнина. Все още няма достатъчно ясно изразено медицинско становище какво причинява ендометриоза, а симптомите са твърде разнообразни и начина на развитие е специфичен за всяка жена, което прави диагностиката и съответно намирането на подходящо лечение трудна.
Диагнозата ендометриоза НЕ значи автоматично безплодие, напротив, множество жени с ендометриоза забременяват и раждат съвсем нормално. Въпреки това между 20 и 40% от жените, които се лекуват от безплодие, са в тази ситуация поради усложнения, свързани с ендометриоза.
Затова е важно да бъде диагностицирана рано и да се третира адекватно.
Симпомите на заболяването са разнообразни. Някои от най-често срещаните са: болезнен цикъл, хронична тазова болка и невъзможност за забременяване. Винаги има изключения и някои типове не водят до проблемно забременяване, а протичат безсимптомно.
Чуйте още подробности от разговора на Ваня Славова с д-р Атанас Александров- акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина:
Лечението на ендометриозата бива оперативно и консервативно. То се дели на няколко групи – хирургично, медикаментозно, комбинацията от двете. Лечения на ендометриозата са и менопаузата, и забременяването. Поради характерните хормонални промени, които протичат през бременността и климактериума, тези състояния също могат да се считат за своеобразно „лечение“, съпроводено с отзвучаването на симптомите.
Много важно да се проследи индивидуалният случай. Най-често лечението с лекарства се свежда до приемането на нестероидни противовъзпалителни средства. Това обаче няма да помогне при тежките случаи на ендометриоза – тогава се препоръчва оперативно лечение. Всичко зависи от вида на ендометриозата, нейното разположение, големина и симптоми на пациентката. Дали жената е раждала или има желание за забременяване също от съществено значение.
Невинаги ендометриозата се влияе от медикаментозно лечение, невинаги тя позволява забременяването да се случи по естествен път и се налага да пристъпите към ин витро процедури. В такива случаи най-важното е да не губите вяра и сила.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..