200 години от рождението на Достоевски се навършват през тази година. 11 ноември 1821 година е денят, в който се ражда творецът, променил представата ни за Човека в художествен план. Един от най-великите романисти от Златния век на руската литература е наричан още хирург на човешката душа и изследовател на човека. За произведенията на Достоевски се казва че са пророчески, а разбирането му за свръхчовека, вярата и неверието, изпростяването и цинизма в тревожната реалност изпреварват съвременниците му с поне век и звучат повече от актуално до днес. За предизвикателството да поставиш Достоевски на сцена Мартин Николов разговаря с театралния режисьор проф. Маргарита Младенова.
- Смисълът да бъде поставен на сцена Достоевски заслужава големите затруднения да му се намери театралният изказ. Една близка на Достоевски е искала да постави приживе Идиот, но той й казва, че това е възможно само след като се направи пиеса от романа. т.е трябва да се направи драматургична версия. Законът, по който се живее в Достоевски, поетиката на Достоевски е другата голяма трудност. Според него човекът е идея, а тя не е абстрактно нещо. Това е високата мисъл, до която развитият човек, който иска животът му тук да има смисъл, да потърси поне въпросите, ако не успее да стигне до отговорите. Тази идея го движи.
Идеята обаче може да създава, но може и да руши. Това е и другото голямо откритие на Достоевски за истината на човека в битието, че освен инстинкт за самосъхранение човек има и инстинкт за саморазрушение. Достоевски е написал едни текстове, които предупреждават какво може да се случи, когато човек загуби вярата си в нещо по-голямо от него. Сега всичко е позволено. Ние живеем точно в този свят на големите предупреждения на Достоевски.
Или поемата за великия инквизитор, който иска да изгони Христос от земята, защото на човек не му трябва дух. Хлябът му стига. Духът го измъчва, кара го да страда. На човека му стига едно по-поносимо съществувание, в което много много да не страда. Това нещо трябва да ни говори днес.
Много е интересна комплексността на човека в книгите на Достоевски и неговото представяне на живо. Срещат ли се някъде тези два свята?
Те се срещат и в нас самите, ако ги допуснем в съзнанието си. Ако човек допусне тези събития да светнат в съзнанието му. Нещо, което ние не допускаме. Днес възпаленото съзнание не работи. В симфоничния човек има поне два гласа, в него като на корида се борят един с друг за надмощие над човека - ангелското и демонското съзнание. От една страна е човекът, който си има собствена представа за себе си. В човешкото сърце Бог и Дяволът се борят.
Човек трябва обаче да го приеме...
Не само трябва да го приеме, а трябва да го съзнава. Това, което се нарича съвест, това е е гласът на Бог в нас. Трябва да осъзнаваме собственото си несъвършенство. Трябва да сме отговорни не само пред себе си, но и пред света. Виновен за всички и за всеки. Днес един нормален, логичен човек би казал „Защо пък да съм виновен...” А ние сме виновни. Човек е виновен дори и за това добро, което би могъл, но не си направил. Много иска Достоевски от човека ...
Останалата част от интервюто на Мартин Николов с театралния режисьор Маргарита Младенова можете да чуете в звуковия файл.
Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар - на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..
За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..