Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 години от рождението на Фьодор Михайлович Достоевски

Фьодор Достоевски, портрет от Василий Перов, 1872 (фрагмент)
Снимка: bg.wikipedia.org

На 11 ноември (30 октомври стар стил) в Москва в семейството на Михаил и Мария Достоевски се ражда Фьодор Михайлович Достоевски.

В детството си Фьодор Достоевски често ходи с родителите си на летни почивки в Даровое. На тригодишна възраст открива героичните саги, приказките, легендите, а гледачките му го възпитават в дълбока набожност. Бързо е обсебен от приказките.

Родителите на Фьодор отдават голямо значение на възпитанието му. На четиригодишна възраст майката на Фьодор го научава да чете и пише с помощта на Библията. В ранна детска възраст родителите му го запознават с руската литература в лицето на Николай Карамзин и неговите „Руски приказки“, Александър Пушкин и Гаврил Державин.

Първата публикувана работа на Достоевски е преводът на „Йожени Гранде“ от Балзак. Първото му произведение „Бедни хора“ е издадено на 15 януари 1846 година в алманаха „Петербургски сборник“.

Следват „Двойник“, (1846), „Неточка Незванова“ (1849), „Сънят на чичото“ (1859) и още, и още, за да се стигне до публикуването на първия от петте най-известни романа на Достоевски „Престъпление и наказание“ (1866). Последният от тях "Братя Карамазови" е издаден през 1880 година.

Останалото, както казват, е история!

За писателя и литературен критик Панко Анчев Фьодор Михайлович Достоевски е един от най-големите руски писатели на 19 век и един от най-големите писатели в света изобщо.

"Той е велик творец. Ще каже човек, че дори цялата руска литература работи за неговата поява. От Пушкин до Лев Толстой следващият е Достоевски. И целият този опит на литературата в пресъздаването и изразяването на руския свят на 19 век, след радикалните реформи на Петър Първи, които по своята същност са крачка напред в развитието на Русия, е описан от Достоевски."

Запознаването с творчеството на Достоевски, може да започне и с "Братя Карамазови", но най-добре е да се започне по реда на романите му, продължава Панко Анчев.

"Може би най-добре е да започне с "Бедни хора". Някои казват, че е повест, но това е роман. Той прави толкова силно впечатление на Белински, на Некрасов,когато малко известният Фьодор Михайлович Достоевски им показва, за да бъде публикуван в тяхното списание. Те са просто потресени от висотата на таланта на този млад писател. Те виждат в него бъдещето на руската литература."

Разговора с Панко Анчев можете да чуете в звуковия файл.


"Бедни хора" е само началото. За да се стигне до апотеоза на литературата въобще (субективно мнение на автора) "Братя Карамазови". Във всяко едно свое произведение Фьодор Михайлович Достоевски изследва все по-дълбоко човека като успява да достигне и до най-микроскопичните части от неговата душа.

Как обаче това многообразие на човешката душевност се пресъздава на театрална сцена? Отговорът потърсихме от театралния режисьор професор Маргарита Младенова.

"Смисълът да бъде поставен Достоевски, заслужава големите затруднения и нечовешкото предизвикателство, да му се намери театрален аналог, да му се намери театралния изказ. На една своя позната, която иска да постави "Идиот" и го пита, може ли да постави неговия текст, той казва, "но ако направиш пиеса от романа". Т.е. първо трябва да се направи драматургична версия, в която не може да се разкаже челия сюжет, но се върви по болната тема, заради която е и театралната акция."

Законът, по който се живее в Достоевски, не може първо да се открие, а после да се опита, категорична е професор Маргарита Младенова.

"Той се открива в опита, в процеса. Поетиката на Достоевски е другата голяма трудност, която си заслужава, когато откриеш тази истина за човека. А тя е, че човекът е идея. Идеята не е абстрактна. Идеята е високата мисъл, до която неговите персонажи, до която развитият човек, който иска животът му тук да има смисъл или да стигне поне до въпросите, ако не до отговорите, ги движи. При Достоевски има доминанта на живеене."

Повече от професор Маргарита Младенова по темата "Достоевски" чуйте в звуковия файл.


"Красотата ще спаси света". Първоначално тази фраза е изглеждала така: "Бог ще спаси света". Фьодор Михайлович Достоевски обаче променя "Бог" с "красота", поставяйки равенство между тях, за да подчертае, че като божие творение, човек трябва да е красив, но преди всичко нравствено.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Културен календар на "Двореца" - Балчик през 2025-а

С изложба на оригинални артефакти румънските замъци Пелеш и Бран ще гостуват в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава директорът на културния институт Жени Михайлова. Ще се проведат традиционните седмици на културата, свързани с Чехия, Италия, Румъния. За многобройните посетители май и юни ще бъдат показани автентичните снимки от времето на живота на..

публикувано на 21.01.25 в 11:57

"Лавандулови момичета" с премиера през март във Варна

„Лавандулови момичета“ е заглавието на най-новата постановка, по която започват репетиции във Варненския драматичен театър и чиято премиера е предвидена за 27 март – Международния ден на театъра. Постановката е по пиесата „Ladies in Lavender” на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български „Дами в..

публикувано на 21.01.25 в 10:20
Род Стюарт

Легендарният Род Стюарт с концерт в София през декември

Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Вълнуващата за хиляди музикални фенове в България, съобщи днес промоутърът. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София,..

публикувано на 21.01.25 в 10:18

Камерън Диас: 10-те години без роля в киното бяха най-хубавите в живота ми

Камерън Диас заяви, че десетилетието, през което се беше оттеглила от актьорството, е било най-хубавото в живота ѝ. Звездата се завърна на екраните този месец в новия шпионски трилър - „Отново в действие“ - с актьора Джейми Фокс. Не е ясно дали това е окончателно завръщане към професията. Тя обаче заяви, че „може би е началото“. Актрисата..

публикувано на 19.01.25 в 09:19

"Муа у тупан" - първа премиера за 2025 на Драматичния театър във Варна

Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..

публикувано на 17.01.25 в 10:15

Изложба живопис на Магда Абазова (1923-2011) във Варна

Арт галерия "Le Papillon"  с  голямо  удоволствие  започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова  (1923-2011) в  камерното пространство Le Petit Papillon  от 16 януари до 12 март 2025 г.  Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..

обновено на 17.01.25 в 10:05

"Варна Лит" търси 20 млади таланти в писането на текст за сцена

Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..

публикувано на 17.01.25 в 10:02