Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Кузманов от нулата до Амазон Топ 20

Илиян Кузманов е първият български писател, съумял с първата си книга „Ако срещнеш Буда, убий го!“ да влезе в Топ 20 по продажби на Амазон. 

Да чуем каква е тайната на успеха на книгата: 

Той е и първият български писател с престижна литературна награда зад океана - Литературни Титани, като е и финалист на най- комерсиалния конкурс за литература Readers Favourites с награден фонд $100, 000. 

Илиян бе избран между стотици писатели като Най-привлекателен писател за 2021 година, от списанието за популярна култура FilmDaily, четено от над 2 милиона души дневно. Класацията бе съвместно с Бостънския вестник - The Boston Courier.


Но историята на Илиян Кузманов е многопластова, като използвам думите на колегите от бостънското радио CIAO USA Radio Italia, които го определят като един от най-интересните и мистериозни майстори на перото.

Важно е да се подчертае, че Илиян определено в момента е медийна сензация зад океана, като вече бройката на медиите отбелязали неговите успехи е доста над хиляда, сред които са NBS, USA Today, CBS, FOX, Market Watch….

Илиян е въплъщение на Американската Мечта, човек започнал от нулата, получил житейските си уроци по най-суровия начин, въпреки турбуленциите успял да покори не един търговски връх. В неговата история присъстват много пътешествия, има „добри учители“ както се изразява той, и напълно липсват богати и влиятелни родители, като всичко постигнато той дължи на себе си.  

Илиян между другото е един от най-интелигентните хора в света, член на Международната МЕНСА. Завършил право в България, а от студентската скамейка поема към Канада, там работи, за да се издържа и сам плаща образованието си, достигайки до помощник на един от кандидат кметовете на Монреал. Следва Великобритания, където Кузманов създава мулти милионен бизнес, както и първия български социален бизнес с многобройни чужди отличия.

В момента той е в България, основател е на Фондация Арт Ангел и е на път да реализира най-мащабния и всеобхватен социален проект у нас, съвместно с Министерството на Правосъдието. 

Илиян смята, че инициативата за всичко трябва да е в наши ръце. Предците му са от село Калугерово, Пазарджишко. 

В разговора му с Ваня Славова първо ще чуем на кого е кръстен: 

- На дядо ми Илия съм кръстен. Прапрадядо ми е бил първият кмет на селото. Шансът и късметът също са знакови за случването на повечето неща в живота ми, твърди авторът.
В Англия започва своя бизнес от нулата. 
Чуйте подробности: 
- Въпросът е какво правиш на местата, на които си; какво реализираш на най-лошото място в Лондон, дали даваш и на хора, които нямат възможност да си позволят.

Какво смятате за благотворителността по време на празници?
- Опитвам се нещата, които правя да останат във времето. Не бих искал да бъде нещо само спонтанно. Около Коледа и Великден всички правим добри неща, но хората, които имат проблеми, ги имат през цялата година. Ако им помогнем еднократно, не само че не решаваме проблема, а залъгваме и обществото. Въпросът не е да ги нахраним веднъж, а да насочим вниманието на институциите, да насочим прожекторите към проблемите, а не да създадем грешна илюзия за тяхното решаване. Това е и основата на социалното предприемачество, защото когато имаш един социален продукт той може да бъде всичко, да кажем един хляб, една вода. Те могат да носят постоянен приход, който да помага на определени хора. В крайна сметка не можем само да събираме пластмасови капачки. Трябва от сока или от минералната вода да има постоянен приход за дадена кауза.

- Как лавирате между бизнеса и книгите, писането?
- Не мисля, че в случая има огромна разлика. Даже една книга може да бъде социален продукт. Започвайки даже от самото заглавие. Когато сме успели навън, можем да мислим за хората у нас, в България. Много от чуждите общности като испанци и италианци милеят за родините си и правят много за сънародниците си там. 
Чуйте подробности:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40