Европейският парламент одобри 2022 година да бъде определена за Европейска година на младежта. Инициативата, обявена от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през септември, се реализира под ръководството на българския еврокомисар Мария Габриел. По време на пленарния дебат в Страсбург тя заяви:
"С Европейската година на младежта даваме ясно послание. Ще предоставим повече възможности за младите в сферите, които ги интересуват най-много – образование, климатични промени и здраве. За да бъде Годината на младежта успешна, тя трябва да бъде година на конкретни действия с ангажиране на всички. Искаме тя да достигне до всеки град, всяко село и да привлече вниманието върху потребностите на младите."
Европейската година на младежта има три основни измерения - да превърне предизвикателствата на екологичния и цифровия преход във възможности. Второто измерение е свързано с приобщаването на всички младежи да придобият знания и умения, да бъдат активни и ангажирани граждани. Необходима е подкрепа за инициативите на всички равнища – европейско, национално, регионално и местно, както и тяхното популяризиране. Националният младежки форум в България обединява 46 организации и над 100 хиляди души от страната. Мирослав Цеков е председател на организацията. Според него това е възможност у нас да се погледне по-сериозно на младежката политика:
"В последните години младежката политика беше твърде често неглижирана и в абсолютно всеки момент, в който се опитаме да повдигнем темата, насрещния отговор винаги е „има много по-важни неща в момента“. Има енергетика, има социални политики, цените на тока, в момента знаем, се качват, но това, за което трябва да си дадем сметка е, че всъщност това са политики, които засягат в момента около 980 хиляди млади човека в България. Време е, според нас, младежките политики да бъдат поставени на масата и проблемите на младите хора да бъдат адресирани адекватно."
Това мнение споделя и варненецът Васил Ставрев. Той е на 25 години и има опит в младежката сфера. В момента е член на Управителния съвет на Организацията на българските скаути. Според него проблемите в сектора у нас са много дълбоки и това е причината младежката политика да остава винаги встрани от вниманието на управляващите:
"Ти започваш да развиваш някой младеж, като го подхванеш от 12, 13 или 15-годишна възраст, и се надяваш той да остане в този сектор до 30-годишна възраст, което е краят на младежката възраст в ЕС. И ти го развиваш и очакваш от него, той да допринесе после с нещо за твоята организация и за сектора като цяло. Но тези хора много често напускат държавата и съответно целият процес започва наново."
Изпълнителният директор на сдружението „Варна – Европейска младежка столица“ Сергей Петров, вижда няколко неща по отношение на младежката политика, които трябва да станат реалност в най-скоро време у нас:
"Първо е ревизия на закона за младежта, защото всеки, който го е виждал, знае, че това е документ, който първо е приет през 2012 година, много е кратък, нуждае се от доста корекции. Друго, което живо интересува младежкия сектор, това е, че в България от години няма закон за доброволчеството."
Европейската година на младежта започва през януари по време на френското председателство на Съвета на ЕС. Добрата новина е, че от 14 на 28 млрд. евро се увеличават средствата по програма "Еразъм" на Европейския съюз. За първи път през следващата година се дава възможност от нея да се възползват не само студенти. Започва и нова програма, наречена ALMA, в подкрепа на трансграничната професионална мобилност на младите хора в неравностойно положение.Чуйте целия репортаж от рубриката "Рестартирай Европа" в звуковия файл:
Сутринта ще преобладава слънчево време, но от изток облачността постепенно ще се увеличи и късно вечерта и през нощта на места по крайбрежието ще превали слаб дъжд и сняг. Ще продължи да духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен, предимно северен вятър. Максималните температури ще са между -1° и 4°, за Варна около 3°. Вълнение на морето..
Пожар от запалени гуми в частен имот в местността Бункера край кв. "Аспарухово" предизвика задимяване. Гъст черен дим се издигна в района. Няма пострадали хора, не е засегната боровата гора, съобщиха от полицията.
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира законодателните предложения да се въведе таван на надценките на някои хранителни стоки и прекият контрол на цените на стоките от първа необходимост: "Аз не познавам проекта за закон, нека да видим каква ще бъде дискусията в Народното събрание, но очевидно трябва да се направи нещо час по-скоро, защото цените са..
След повече от осем години продължило дело Окръжният съд в Добрич призна за виновна служителка на Пътна полиция за вземане на подкуп от 10 лв. Наложено е наказание пробация за 6 месеца, както и забрана да заема длъжност на държавен служител за срок от две години. Подсъдимата е призната за виновна за това, че на 25 октомври 2016 година в качеството..
Корабна боя против обрастване е замърсила морето около Морска гара. От Басейновата дирекция за Черноморския регион във Варна съобщиха, че резултатите от изследванията на водите показват концентрация на леко завишени стойности на калай и негови съединения (трибутилкалаени съединения), които се добавят в боята против полепване на морски организми...
От днес отделението по детска хирургия в многопрофилната болница „Св.Анна“ във Варна работи нормално, съобщава БТА. То бе затворено временно на 17 януари, тъй като екипът бе пуснат в отпуск. Тогава от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в крайморския град публикуваха на интернет страницата си информация, че отделението ще бъде затворено до 9 февруари..
Депутатът от ГЕРБ-СДС-Варна Бранимир Балачев ще поиска писмена информация от Областната управа, РДНСК и други институции относно планирания строеж на висока сграда в централната част на града. Балачев припомни, че през миналата седмица Експертният съвет по устройство на територията е дал съгласие за процедиране на Подробен устройствен план за..