Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

174 години от рождението на Христо Ботев

Христо Ботев, май 1875 г., Букурещ. Най-известната фотография на Ботев е правена в ателието на фотографа Тома Хитров. От нея са запазени най-много копия.
Снимка: Национален музей „Христо Ботев“-Калофер, архив

Един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев, е роден на 6 януари 1848 в Калофер. Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело.

Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев - "Майце си". От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения". Априлското въстание го подтиква да създаде чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.

В 11 ч. пред паметника на Христо Ботев в Алеята на възрожденците в Морската градина ще бъдат положени цветя и венци. В 12 ч. в района на буна 101 ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет и изваждане на кръста от морето. Призовават се гражданите да спазват всички противоепидемични мерки за безопасност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 28.07.25 в 07:45

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32

Приютът за безстопанствени кучета се включва с част от своите четириноги обитатели в изложението „Порода любов“

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..

публикувано на 26.07.25 в 13:30

Диетолог съветва в какъв ред трябва да ядете храните, за да отслабнете и да сте здрави

Редът , в който консумирате храни , може да повлияе на здравето ви, според някои експерти по хранене. Концепцията, известна като "последователност на хранене“ , включва първо консумация на богати на фибри, несъдържащи нишесте зеленчуци , последвано от протеини и накрая мазнини, преди да изядете въглехидратите в чинията ви. Този подреден начин..

публикувано на 26.07.25 в 09:35