В повечето държави в Европа, дейността на брокерите на недвижими имоти е регламентирана със закон. В България обаче подобна регулация няма, въпреки че в последните няколко години се правят сериозни стъпки в тази посока.
В момента дейността на брокерите на недвижими имоти се регулира единствено от Търговския закон и Закона за задълженията и договорите.
Според Калоян Балинов, собственик на агенция за недвижими имоти, регулацията на имотния пазар е крайно наложителна.
"Регулацията ще повиши качеството на предлаганата услуга, ще защити интересите на клиентите, ще повиши тяхното доверие към брокерите и агенциите за недвижими имоти. От друга страна ще намали нелоялните практики в бранша", каза Балинов.
Сред най-често срещаните нелоялни практики са фалшивите обяви в интернет.
"Пример за подобна практика е когато една обява за продажба на имот се рекламира от много агенции и не се сваля от интернет пространството дори след продажбата на имота. Целта на тези агенции и брокери е да набират повече клиенти чрез тези обяви. Не са малко случаите, в които се пускат обяви за несъществуващи имоти. Сглобяват един филм от няколко кадъра - фасадата на един имот, вътрешни снимки от друг имот. Слагат цена и квадратура и обявата е налице. Понякога това се прави и заради нелоялните купувачи, които тръгват сами да издирват собственици на имоти за да избегнат плащането на комисионна", каза Калоян Балинов.
Експертът е на мнение, че доверието на клиентите към брокерите се повишава само след свършена работа.
"Първоначалната информация, с която разполага клиентът, е оскъдна и той се лута. От друга страна, хората се натъкват на нелоялни практики дори от някои от големите агенции за недвижими имоти, което отразява негативно на реномето на брокерите и на по-малките агенции. Това може да бъде спряно само със Закон за дейността на брокерите", поясни Балинов.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Калоян Балинов:
Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БНР. Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче..
Бюджетната комисия не допусна за разглеждане запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното и 9-процентната ставка за ресторантьорите. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от "ДПС-Ново начало". Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и..
Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари от 14 часа в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на..
Ликвидаторът на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, което стопанисва т.нар. Дупка, умишлено е ощетил Община Варна с подаване на декларация по данък добавена стойност. ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов за Радио Варна. Ликвидаторът напълно съзнателно..
Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор за главен прокурор с единствен кандидат настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт. Това решение беше взето при гласуването на второ четене на поправките в закона...
За поредни опити телефонни измамници да се представят за служители на Националната здравноосигурителна каса предупреждават от институцията. Целта е да бъдат изнудвани възрастни хора, а измамата се осъществява на стационарните им телефони. Използва се познатата схема – искане на пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина...
22 587 лева е била средната брутна годишна работна заплата в област Варна за 2023 г. при средна за страната 24 485 лева. По размер на средната работна заплата за 2023 г. варненска област е на второ място спрямо другите области в страната. Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 34 262 лв., а най-ниско - в област Благоевград - 15 999..