Навръх 21 януари, когато отбелязваме Бабинден по стар стил, ви срещаме с две млади акушерки от Варна, които са част от младата вълна в професията. Мерлин Бейтула и Кремена Панова определят акушерството като призвание е не като професия.
"Акушерството изисква голямо сърце, отдаденост и много търпение", каза Мерлин, която завършва Медицинския университет през 2020 година и почти веднага постъпва на работа в родилното отделение на варненската АГ болница.
Кремена е завършила през 2013 година, но тъй като става майка, започва работа в най-голямата акушеро-гинекологична болница в Североизточна България преди малко повече от 2 години.
С усмивка, Мерлин Бейтула си спомня вълненията от първото си раждане.
"Това е нещо, което никога няма да забравя. Беше едва третият ми работен ден в болницата. Спомням си как трепереха ръцете и краката ми и как се насълзиха очите ми когато бебето проплака. Тази емоция изпитвам още по-силно при всяко следващо раждане", сподели с вълнение Мерлин Бейтула.
Кремена Панева също помни и брои всяко свое раждане, откакто е на работа в АГ болницата.
"Първото ми раждане беше много вълнуващо. За щастие всичко мина добре. Ражданията ми до момента са около 250", сподели Кремена.
Двете млади акушерки нито за миг не са се замисляли да търсят реализация в чужбина.
"Вярно е, че имаме недостиг на кадри в България, но с упоритостта, труда и търпението, които влагаме в професията, можем да вървим напред и да се развиваме в България. Тук разполагаме с отлични условия за това", каза Мерлин Бейтула.
"Аз съм пътувала много в чужбина, но най-хубаво си е вкъщи", допълни Кремена Панева.
По повод празника, Мерлин и Кремена пожелаха на всички акушерки и акушеро-гинеколози да не губят страстта към професията, да се усъвършенстват и да помагат на родилките, което е тяхна мисия.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Мерлин Бейтула и Кремена Панова:
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..
Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..
Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..
Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..
Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..