Категоризацията ни хижите е една от задачите за 2022 година, за която ще настоява членът на Инспектората на БТС Ивайло Мирчев. Според него отдавна връзката между туристическите дружества и Българския туристически съюз е прекъсната. От тук и проблемът за това как се управляват хижите и как се предлагат услугите в тях. Според него правилникът за вътрешния ред в местата за настаняване не се спазва. Всеки един хижар, който наема хижа от дадено дружество, защото дружествата стопанисват тези места за подслон, налага свои правила, които противоречат на идеята на организираното туристически движение. По този начин правилата навсякъде са различни, а те трябва да бъдат уеднаквени.
Трябва да бъде направено ясно разграничение на видовете хижи, защото те се намират на различна надморска височина, категоричен е Ивайло Мирчев.
"Високопланински, планински и равнинни. Равнинните хижи са в Източна Стара Планина, Източни Родопи - те могат да се зареждат много лесно, до тях има лесен достъп с автомобили и те не могат да се приравняват като условия и възможности за стопанисване като например хижа "Иван Вазов", която се снабдява с животинска сила. Или като хижа "Рай" и т.н. Едно от важните неща е да се направи категоризация на хижите по отношение на тяхното местоположение, което е много важно."
Ивайло Мирчев пояснява, че мнението на хижарите няма да се взема под внимание, защото те са наематели. Една хижа се преотстъпва за стопанисване от БТС на туристическо дружество. Лошата практика е дружеството да отдава хижата на трети лица, които нямат понятие от пешеходен туризъм и туристическа етика.
"И хижите се превръщат в едни банкетни зали, което не е редно. Мнението на хижарите може да се потърси в съвсем друг битов аспект. Те не могат да дават мнение, защото мнението е записано ясно в правилника за вътрешния ред на хижите. Хижите са места за социален туризъм и основният акцент върху тях трябва да бъде нощувката на туристите. В хижите не е задължително да има кухня. Всяка една хижа, която предлага кухня, трябва да предлага ниско бюджетно изхранване."
Скандалите с хижари са постоянни, но и с туристите, които в много голяма част не спазват правилата за посещение в хижи.
Повече за идеята хижите да бъдат категоризирани чуйте от Ивайло Мирчев от БТС в звуковия файл.
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..