Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио Варна с две номинации за наградата "Сирак Скитник"

| обновено на 25.01.22 в 10:38
4
Снимка: Ани Петрова

На 25 януари отбелязваме Деня на Българското национално радио. На тази дата през 1935 година цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването у нас става държавна собственост. Ежегодно на този ден се връчват наградите „Сирак Скитник“ за изключителни постижения в радиожурналистиката и радиопроизводството през изтеклата година и за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Най-високият приз носи името на първия директор на БНР – писателят, критикът, художникът, общественикът Сирак Скитник /Панайот Христов/. Всеки от екипите на регионалните и национални програми на БНР издига своите номинации в три категории - „Индивидуална награда за радиожурналистика“, „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект“ и в категория „Голямата награда „Сирак Скитник”.

Екипът на Радио Варна предлага индивидуалната награда за радиожурналистика на БНР „Сирак Скитник” за 2021 г. да бъде присъдена на екипа Мая Щърбанова - кореспондент на БНР в Добрич, и фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев.

Мая Щърбанова е кореспондент на Българското Национално Радио в Добрич, с когато от три години ежедневно работи и екипът на Радио Варна. Румен Сарандев е фоторепортерът и видеоператор на Радио Варна.

Екипната номинация на Мая Щърбанова и Румен Сарандев е за отразяването на 36-дневната сага със забилия се в скалите край Яйлата кораб „Вера Су“. Освен за радиоефира и сайта на националните програми, журналистите работиха и за регионалната - на Радио Варна, с допълнителни материали, важни и интересни тематични разработки и визуализации за аудиторията на Източна България.










Силата на Мая като репортер освен в новините, ярко прояви във включванията си на живо в програмата на Радио Варна – в публицистичното предаване „Позиция“, тематичното „Море и бряг“, в информационните блокове. Слушателите знаеха всичко, което се случва в мига, уловени бяха фактите, коментарите на експертите – институционални и НЕинституционални, емоцията на събитието. 

С кратката и ясна фраза, с точните въпроси, с прецизността в изказа на Мая Щърбанова, в комбинация със streaming включванията на Румен Сарнадев и фотогалериите в социалните профили на Радио Варна и в сайта на регионалната медия, и националните програми /всички предоставени и на дигиталната редакция на БНР/, слушателите, читателите и зрителите на БНР бяха „на живо“ на високите скали над авариралия кораб.

Мая Щърбанова и Румен Сарандев не само работиха, но и живяха на ветровития бряг край Каварна.

За предизвикателствата да бъдеш репортер 24 часа в денонощието разказват Мая Щърбанова и Румен Сарандев:


Предложението на екипа на Радио Варна е наградата “Сирак Скитник” в категория „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект, музикален радиопроект“ за 2021 г. да бъде присъдена на предаването на Радио Варна “НА СЕЛО“.

„На село" е едночасово информационно предаване на БНР – Радио Варна, което разказва за живота в малките населени места на Варненска, Бургаска и Добричка област през 21 век. То се излъчва всяка събота от 09:00 до 10:00 часа на честотите на радиостанцията, може да се проследи и онлайн на адрес bnr.bg/varna или в нарочна рубрика в сайта на медията.

Въпреки противоепидемичните ограничения и свързаните с тях трудности при пътуванията извън града, през 2021 г. предаването НА СЕЛО на Радио Варна възстанови своето излъчване. Екипът му, който включва всички репортери и редактори на Радио Варна се срещна с живеещите в още близо 50-т села на Варненска и Добричка област.

В предаването репортерите на Радио Варна срещат аудиторията с хората, които не са избрали големия град за свое място; среща слушателите с новите „чуждоземни селяни“, избрали българското Черноморие и Добруджа за свой дом и с онези, които са се завърнали отново на село. Обект на репортерски интерес в това предаване са дисбалансите в обществото – да живееш в град или в село; да проследиш как националните политики НЕ се отразяват на живота в малките населени места; да разкажеш историите и проблемите на малцината, които успяват да „правят“ бизнес на село и да осигуряват заетост. В 60-те минути на предаването има запазено време още за регионална етнография, лични истории, местен бизнес, анкетни коментари по актуалните национални или международни теми, изпълнения на автентичен фолклор, туристически маршрути и представяне на забележителности.

Предаването „На село“ има огромна популярност сред аудиторията на БНР – Радио Варна. Често читателите на сайта и профилите на медията в социалните мрежи влизат помежду си в диалог кое село заслужава повече да бъде „разказано“. Изградена е връзка с радиослушателите, които сами предлагат следващи дестинации, събеседници и местни проблеми за решаване – от липсата на вода и пресъхнали кладенци до молби за протекция да се намери лекар или да се спасят бедстващи животни.

За почти четирите си ефирни години /излъчва се от 2018г./ репортерите на Радио Варна са били в над 120 населени места в Източна България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55