Като плочки на домино, притиснати между неколкократно по-високите сметки за ток и липсата на финансови буфери, малките общини у нас една след друга влизат в плен на мрака.
Така, 80-100 години след началото на масовата електрификация у нас и повече от век след светването на първата електрическа крушка в България - в Габрово, в края на XIX век, от наричания още приживе Патриарх на българската индустрия Иван Хаджиберов, селата и част от по-малките градове постепенно се връщат назад във времето.
Досущ като бизнес принципа, че обикновено последните си отиват първи, малките населени места - за разлика от големите градове, масово гасят светлините първи. Колкото по-малка и далечна е общината, толкова по-рано.
Осветлението по улиците е сред дейностите, чиито разходи се покриват от местните данъци и такси и не се дотират от държавата. В същото време общините у нас като юридически лица сключват договори за доставка на ток по свободно договорени цени. Иначе казано, въведеният преди седмици временен мораториум върху цените на тока, водата и парното, не важи за тях.
Видели накъде отива ситуацията, след Дългопол, само в рамките на област Варна, свиване на "светлото по улиците" последва в още три варненски общини - във Вълчи дол - на 17 януари, в Аврен - на 18 януари, и в Долни чифлик - от 1 февруари, където единствено указват и крайния момент на режима - 31 март.
При нас ситуацията не е по-различна от всички останали места в страната, не сме изолирано явление, че да сме с нещо по-специални, казва кметът на община Аврен Емануил Манолов.
"Ако не са търговските обекти и лампите, които част от нас са монтирали пред входовете си, няма начин, когато падне мрак да се видят пресичащи пътното платно. Опасно е. Преди години дори е имало смъртни случаи".
Думите са на Красимир Тодоров - председател на местното сдружение "Зелен дом", в което са обединени голяма част от жителите на Приселци.
На обратния полюс на Приселци е Синдел, където сигурността отдавна е проблем №1. И там фенерчета на смартфоните се оказват задължителни. Най-малкото, защото разстоянието между селото и жп гарата, която жителите му масово ползват за връзка с Варна, е километър и половина, 2 км. до крайната махала.
Представете си да нямате кола и км. и половина да ходите в пълен мрак!
Спирането на уличното осветление превръща почти в затворници част от жителите на Синдел които не смеят да излязат дори до съседите, казва Маргарита Дякова.
"Други, след спирането на уличните лампи, са се преселили временно във Варна при роднини. При трети идват да нощуват децата им, част от които дори си вземат отпуск. Който има пуска кучета, аз лично имам 8 камери в къщата си.
Страх ни е!".
В сравнение с Приселци, мракът в Синдел е далеч по-плътен и плашещ.
С изключение на няколко къщни предни мъждукащи лампи, единствената светлина там е пред кметството (и несвалена коледна украса пред затвореното вече близо 10 години читалище в съседство).
"Само там лампата не е свързана с уличното осветление", пояснява кметът Пламен Лазаров.
Парадоксът е, че в Синдел, липсата на ток по улиците извади "на светло" друг казус. "Като спряха тока по стълбовете, и част от ромските къщи също останаха на тъмно", уточнява Дякова.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..