Павлина Аенска е сватбен фотограф от Варна. “Не снимам това, което виждам, снимам това, което усещам. Снимането на сватби възприемам като празник на любовта на двама влюбени в техния специален ден. Там съм, за да създавам красиви истории с обич към хората. Това е моята страст. Аз съм художник, запален по фотографията и вярвам, че не става въпрос “просто” за красиви снимки, а и за запазване на ценни и интимни моменти, които, ако не са заснети, даже не бихме забелязали“. Така описва своята работа фотографката, която е категорична, че не трябва да бъде изпуснат нито един миг от тържеството на любовта.
Светлана Вълкова: Кога се насочи към фотографията?
Още в Художественото училище във Варна, още там имахме последните години начална фотография. Още от този момент бях силно впечатлена, но нещата така се развиха, че 20 години по-късно започнах да се занимавам.
Светлана Вълкова: Но не единствено със сватбена, може би трябва да кажем и семейна фотография. Снимаш по-широк спектър от житейски събития.
Много обичам да снимам семейства, които очакват бебе, бебета. Всяка област от фотографията за мен е много интересна и се старая всичко да се получава хубаво.
Любомир Бенковски: Кога започна да се занимаваш професионално с фотография?
В началото започнах първо само в студио. Снимах благотворително, за да трупам все пак някакъв опит в комуникацията с хора, защото фотографията в една много голяма част е и психология. Докато не успееш да придобиеш смелост, да отпуснеш хората отсреща, снимките не ти се получават. Затова правех всичко възможно да снимам повече, да трупам опит.
Любомир Бенковски: Доколко сватбената фотография се различава от друг тип снимане?
Светлана Вълкова: Според мен това е цяла философия.
Доста е различно, защото се следи много стриктно графикът, времето, а ако има закъснение, а това често се случва, става доста напрегнато. Аз знам за себе си, че не трябва да има момент, който да пропуснеш от празника. Дори търся неща, които самите младоженци и гостите им не забелязват.
На коктейл ангажиментите са различни, там снимаш всеки поотделно, храната.
Светлана Вълкова: Колко време отнема?
Снимала съм и малки сватби, но съм имала и сватби по 13-14 часа.
Любомир Бенковски - Бенджи: Понякога твои близки казвали ли са ти: „Ела ми на сватбата, ама си вземи и фотоапарат да направиш няколко кадъра“.
Има такива хора, които снимат любителки, но мои близки никога не са ме молили. Не ми се е случвало. По-скоро ми казват: "Не си вземай апарата!".
Светлана Вълкова: Сама ли снимаш цялата сватба, това е къртовски труд?
Много често снима сама. Но когато събитието е по-голямо, имам страхотни помощници. С Павлина Говедарова сме страхотен екип и се забавляваме, и мисля че си вършим работата чудесно.
Светлана Вълкова: Имаш ли сватбено облекло?
Всеки, който присъства, трябва да има, за жалост не винаги е така. Ако не са облечени подходящо и влизат в кадър, това никак не е приятно. Много ми се иска и на мен да си облека рокля, но не ми е удобно. Гледам да съм с риза и панталон.
Любомир Бенковски - Бенджи: Казват за фотографите, че са хора с чиста душа, но с мръсни колене.
Така е.
Светлана Вълкова: Какви моменти задължително трябва да присъстват в една сесия?
Сесията е само част от цялото събитие. Самата сватба е репортажно заснемане. За мен е задължително да присъства любов. Много искам да виждам интимност между партньорите, родителите също са много важни.
Любомир Бенковски - Бенджи: Ти се опитваш да пресъздадеш духа на сватбата, като избягваш тези подредените и нагласени кадри.
Нещото, които винаги правя, е да заснема детайлите. Опитвам се да ги правя по-интересни, по-различни, отколкото окото е свикнало да ги вижда.
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..