Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите, които вкараха AI, автономни машини и GPS заснимане в земеделието на няколко държави

Снимка: архив

Какво си представяте, когато чуете израза "прецизно земеделие"?

Не, не е точно замерване, макар и да има доста общо. Прецизното земеделие е все по-голяма и обхватна част от днешното модерно земеделие и много, ама наистина много далеч от представата на не малка част от българите, че земеделието у нас, като изключим големите арендатори и собственици на земи, е нещо малко по-напред от разказа на Елин Пелин за Белчо и Сивушка.

Накратко, прецизно земеделие е онова, в което към чистата земеделска работа, която повечето са чували, че "никога на свършва", се прибавят и неща като сателитни наблюдения и навигация, автономни метеостанции, безпилотни летателни апарати - а.к.а. дронове, роботи, математически модели за прогнозиране на валежи, климатични промени и пр.

Противно на очакванията, този набор от възможности - било то целият или частично, от който могат да се възползват земеделските производители става и все по-достъпен, казва Калоян Куманов от НИК, международна група от компании с над 20 години опит в прецизното земеделие.

Историята на компанията започва от Шумен, а в началото ѝ са двама братя, в началото по-големият Иво Куманов, а няколко години по-късно и брат му Калоян. С течение на времето създават платформа за обработка на сателитни снимки, появяват се дигитални почвени анализи, данни от локални сензори, метеостанции, автономни машини, изкуствен интелект. Навлизат с различни проекти с други страни, което им дава база за анализи за равнището на дигитализация в земеделието в различни страни. Останалото, както казват, е история.

Целия разговор с Калоян Куманов може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10