Болничните сдружения искат спешна помощ за високите цени за отопление и поетапно увеличение на най-недофинансираните цени на клиничните пътеки през 2022 г., съгласно изготвения план на Български лекарски съюз. Това става ясно от отворено писмо до медиите от Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници в България и Сдружение на общинските болници в България. Писмото на ресорните организации е изпратено до министър-председателя Кирил Петков, министъра на здравеопазването Асена Сербезова, министъра на финансите Асен Василев, министъра на енергетиката Александър Николов, председателя на Комисията по здравеопазване към Народното събрание Антон Тонев, управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Салчев и председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„Необходими са незабавни мерки за задълбочаващите се проблеми в лечебните заведения, свързани с липсата на конкретни компенсации за ограничаване на ефекта от рязкото увеличаване на цените на електроенергията и острата необходимост от актуализация на цените на клиничните пътеки. Настояваме да бъдат преразгледани възможностите за отделна компенсация за болничните заведения, за да не се допуска влошаване на финансовата им състояние, особено по време на пандемия“, се посочва в становището на болниците.
Във връзка с компенсацията за високите сметки за електроенергия болничните сдружения обръщат внимание, че лечебните заведения минават под общия знаменател за бизнеса като небитови потребители и без да e взетa под внимание тяхната роля в пандемията, социално значимата им функция, както и факта, че те нямат механизми за увеличение на приходите, както това се случва в останалата част от икономиката.
В отвореното си писмо сдруженията подчертават, че общите разходи на изпълнителите на болнична помощ скaчат рязко, като това е процес, а не еднократен ефект.
„Нефинансирането на клиничните пътеки е хронично заболяване на системата от години, и вече дори частична актуализация няма да компенсира натрупването на недостиг. Оценки на различни експерти сочат, че някои от клиничните пътеки се нуждаят от ръст с между 100 и 200%“, обясняват представителите на болниците.
В становището на болничните сдружения се посочва, че е налице остра необходимост от увеличение на цените на всички клинични пътеки с минимум 20% през 2022 г. и поетапно достигане до поне 100% в следващите до 3 години. По план, обсъждан с Български лекарски съюз, първо трябва да бъдат увеличени по справедливост най-ощетените клинични пътеки, защото средствата няма да стигнат за всички пътеки.
„Не трябва да се забравя, че имено от цената на клиничните пътеки се финансират и възнагражденията на медиците, за които има консенсус, че трябва да достигнат едно достойно ниво, за да можем да задържим специалистите у нас и да мотивираме младите хора да се отдават на нелеките професии в сектора – лекари, сестри, акушерки и т.н“, обясняват от болниците.
В подкрепа на това си искане ресорните организации обръщат внимание и на факта, че клиничните пътеки, откакто са създадени, не са актуализирани цялостно в посока те да отговарят на реалните разходи, инфлация и т.н. А в момента има болници, които получават сметки за ток, които са в пъти по-големи спрямо преди няколко месеца.
Повишаването на цените на клиничните пътеки би било и стратегическо решение и подготовка за това, което ни очаква след Ковид-19, а именно вълна от пациенти със забавено лечение, недиагностицирани и нелекувани навреме заради ограничаване на плановия прием или избягване посещението на лечебни заведение поради притеснения, свързани с пандемията.
Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания. Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..
През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..
В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството. Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..
Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка". Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..
Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..
В периода 03.02.2025 - 07.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Дъбравино - клиентите, електрозахранени от ТП 6. На 06.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..