Как се спасява църква в село с максимум 40 постоянни жители? Една от само трите трикорабни подобни сгради, запазени у нас?
Отговорът е в историята на църквата "Св. Троица" в провадийското с. Чайка, чието възстановяване започва - след повече от 20 години изоставяне и рушене, с началото на първия локдаун през пролетта на 2020 г.
В основата са трима души - Мариана Куртева, Руслан Вълчев и Костадин Костадинов. Зад тях обаче застават всички в селото - и постоянно живеещите, и онези, които отдавна са излезли от Чайка и са се разпръснали из страната и по света. Застават и мюсюлмани от околните села.
В резултат на парите, събрани до момента "направихме кубетата и покрива, започнахме да събаряме до тухла изпадалата мазилка в храма, измазваме и ковем нови дъски на изгнилите места. Това го правим сами ,но остава да се измаже отвън и улуци да се сложат. Наемът за скеле на ден е умопомрачителен и никой не иска да го дава даром. Майсторите са кът, както и материалите. Църквата е голяма и е нужно доста, за да я измажем отвън", пояснява още Куртева.
Сумата, която се търси на този етап само за измазването на храма е 35 хил. лв.
Отделно са и другите по-малки разходи.
"През първия локдаун, постегнахме читалището, направихме етнографски кът и библиотека. Намираме си работа, но църквата е номер едно!", разказва още Куртева и допълва, че "сметката е напълно празна от петък - 4 февруари, и помежду си събрахме наново около 1000 лв от обичайните трима. Получихме и случайно дарение от познати. Осветление вече има и вътре, и вън. Когато времето навън не позволява ремонтни дейности, пренасяме се вътре. Камбанарията, която беше пред разпадане, вече е измазана и отвътре.
BG68STSA93000027127535
Храм СВЕТА ТРОИЦА
След приключването на възстановяването на църквата в с. Чайка, списъкът с имената на всички дарители - дори и за 1 или 5 лв., ще бъде сложен до входа на храма.Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..