„С Тракия в сърцето“. Така се нарича най-новото читалище във Варна, което започна своята дейност в самия край на миналата година. Засега се помещава в близост до централната джамия, в пространство наето от известната тракийска фамилия Карбови. Имат четири школи и над 200 членове. Под тяхната шапка продължава дейността си женския народен хор „Тракия“ и младежката фолклорна група "Магда Пушкарова“.
Заради пандемията от коронавирус от Тракийското дружество са свили силно дейността си и са освободили всички самодейци, разказва Звездемира Христова. Десетки години тя е свързана с дружеството, а сега е председател на новото читалище:
"Тракийци сме свикнали да сме заедно, да се събираме, естествен център на цялата ни художествена самодейност е Георги Германов, така че се обединихме около него, наехме едно малко помещение, пак от тракийска фамилия и продължихме нашата работа."
В читалището има четири школи – по гайда, народно пеене, народни танци и поп и джаз пеене. Скоро своята дейност ще започне и школата по изобразително изкуство, казва секретарят на „С Тракия в сърцето“ Калина Германова:
"Новото което е сега, искаме и школа по акордеон да създадем, по пиано, традиционните музикални школи, които по принцип си съществуват. Мислим в момента върху нещо свързано с арт терапия за възрастни, сега е много модерно – рисуват на чаша вино."
Поставили са си една много важна задача при сформирането на читалището – да бъдат привлечени всички потомци на известни тракийски фамилии във Варна:
"Големите фамилии, които навремето са започнали организираната тракийска дейност във Варна – Сапунджиеви, Карбови, братя Драгулеви, на леля Поля Терзистоева, на Витка Попова потомците и други. Искаме да ги поканим да дойдат при нас, да общуваме, да възродим тази традиция да сме заедно тракийци, защото ние когато сме заедно можем доста неща, това е показала почти столетната история на организираното тракийско движение във Варна."
Във фейсбук страницата на читалището ще бъдат публикувани имената на всички хора, на които се търсят потомците, допълни Звездемира Христова.
През март календарът на новото читалище вече е наситен със събития – най-важната дата е Денят на Тракия – 26 март, когато ще бъде изнесен голям концерт.
"Разбира се, идва първи март, Денят на самодееца, поканили са ни в Аспарухово, там ще го отбелязваме. За 3 март ще пътуваме до Велики Преслав, където правят възстановка на събитията от 3 март 1878 година. За нас много важно събитие ще бъде и да отбележим годишнината на нашия любим народен певец Георги Германов. Той през юли навършва достолепните 80 години."
„С Тракия в сърцето“ е читалище, което си поставя високи цели, но най-важната е да помогне на младите тракийци да научат своята история и вече вековния девиз „Не забравяйте, но не отмъщавайте“.В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..