Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чайка или гларус? Отговаря историкът Теодор Роков

5
След миг ще е високо, високо
Снимка: Галена Ковчазова

Знаете ли, че... в природата няма птица гларус. Всъщност "гларус" е побългарен вариант на гръцката дума "гларос" / γλάρος - морска птица, чайка. Латинското наименование на рода морски птици Larus / "ларус" – чайки, произлиза от думата на старогръцки език λάρος / "ларос". Любопитно е да се отбележи, че освен "морска птица, чайка" също така тя означава и "простак, някой, който вика, крещи". Колко точно описва поведението на тези този вид птици! Най-разпространени по българското крайбрежие, а от немного отдавна и във вътрешността на страната са сребристата чайка (Larus argentatus) и жълтокраката чайка (Larus cachinnans ponticus). Много често тези едри видове са наричани неправилно "гларуси", а представителите на по-дребните видове като буревестника (Larus canus) са наричани "чайки". Както се пее в припева на любимия на цяла България шлагер "Бургаски вечери", написан от бургаския поет-стругар Иван Ванев във Варна: "Там е зеленият свят на мълчанието, чайки и гларуси там не летят". Темата изследва историкът Теодор Роков, уредник на Музея за нова история във Варна, който гостува в предаването "Новият ден".

Думата "гларус" първоначално се е употребявала в гръкоезичната среда на крайбрежното население по Южното Българско Черноморие. Тя обаче навлязла бързо в ежедневието. В заповед №152 от 1910 г., издадена от кмета на Община Бургас се определят мерки за ограничаване популацията на птица с това име: "Гражданите да употребяват всички възможни средства, за което и общинското управление ще направи от своя страна потребното, да се пробиват снесените яйца на птици, наречени "Гларoси", за да не се излюпят. Да развалят и гнездата, защото те извършват пакости върху сградите, крякат силно сутрин, унищожават малки пиленца и пр." "Гларус" става име, а изображението на летяща чайка - емблема на акционерното дружество, взело на концесия Атанасовското езеро за добив на сол през 1922 г. Същото птиче име носят народен хор и ремсистка организация, съществували в Бургас през периода 1920-1940 г.

Името "Гларус" навлиза в жаргонния език на варненци по-късно в сравнение с Бургас. Българското черноморско крайбрежие на север от Стара Планина е било доста до късно тюркоезична зона. Самата дума "чайка" е с тюркски (не турски!) произход. Освен морска птица тя означава и лека морска лодка с платно - каик, чаик, шайка. Разпънатото бяло платно на фона на морската шир се е асоциирало с крилете на този вид морски птици. Постепенно в българския език "чайка" се налага над "гларус" като официалното име на този вид морски птици. Показателно е, че през 20-те и 30-те години на ХХ в. във Варна са функционирали бирария и пивница-ресторант с името "Чайка". В брой 83 от 15 април 1933 г. на варненското списание "Морски ратник" е публикуван разказът "Разноцветните гларуси" с автор Тодор Ангелов.

През 60-те години в курортен комплекс „Златни пясъци“ е построен хотел „Гларус“, а в началото на 70-те във Варна е завършен квартал "Чайка". Малко по-късно по варненските плажове се появява нов вид „гларуси”. Това обаче е една друга история...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кап. Теодоси Димитров - българинът, който прекоси Полярния кръг

Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да работи на аржентинския ледоразбивач "Адмирал Иризар" ...

публикувано на 25.04.25 в 09:45

Тоалетните в централна Варна - от „прилично“ до „чисто“, ключови обекти стоят затворени

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки.  Днес в..

публикувано на 25.04.25 в 08:15

Светли петък е за християните

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..

публикувано на 25.04.25 в 05:55

Започва фестивалът на франкофонския училищен театър във Варна

В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..

публикувано на 24.04.25 в 16:25

Нови терапевтични кабинети за деца и ученици откриха във Варна

Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..

публикувано на 24.04.25 в 15:10

Малък фестивал на куклите на 26 и 27 април във Варна

Четвърти „Малък фестивал на куклите“ предстои да се проведе във Варна. Датите са 26 и 27 април. Театралните спектакли са в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център.  Работилниците са в арт салоните на Радио Варна. "Надграждаме и се развиваме, а вдъхновението ни е като за първи път.  Работилничките например от три станаха седем. Виждаме, че..

публикувано на 24.04.25 в 09:30

Светли четвъртък

На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника.  В народните вярвания ​​Светли четвъртък се нарича още Великден на..

публикувано на 24.04.25 в 07:10