Войната в Украйна, започнала само преди дни, накара хиляди хора да потърсят убежище в съседните държави. Тези хора, оставили домовете си, близките си, работата си, целия си досегашен живот, успяха да вземат със себе си малко дрехи, домашните си любимци и да тръгнат, в повечето случаи, без да знаят къде отиват, просто знаейки че това някъде е далече от военните действия. Първите автобуси, тръгнали от Одеса с български и украински граждани, пристигнаха рано сутринта в събота, 26 февруари. На границата беше и нашият кореспондент Мая Щърбанова, която е срещна с тях и записа споделения страх, несигурност и тревога у тях.
Само ден по-късно, с обявяването на пълна мобилизация в Украйна и забраната мъжете между 18 и 60-годишна възраст да напускат пределите на Украйна, се промени и потокът от пътници през границата и в колите и автобусите се возят предимно жени и деца. След 15 часа път от Одеса до границата с България пристигнаха и първите организирани от външното ни министерство автобуси. Уморени, уплашени, притихнали по седалките – така изглеждаха пътниците на двата автобуса.
Пътят беше ужасен, но се наложи да изберем друг маршрут, за да осигурим безопасност на хората, споделя вторият шофьор на автобуса Гешо Любенов, който тръгва два дни по-рано, за да прибере семейството си.
„Пътуваме към България, но мислите ни са постоянно към всички, които остават в Украйна“, споделя българска учителка, която преподава езика ни на украинските деца в Одеса.
Студентка по медицина разказва, че до последно не е искала да напусне Одеса, тъй като целта й е да завърши образованието си, но в крайна сметка шумът на бомби, взривяващи се в непосредствена близост до нея, я карат да размисли.
Разговаряйки със студентката, забелязвам, че жената, седнала на следващия ред с момиченцето си, не спира да ме гледа и сама ме заговаря.
Докато ми разказва, не спирам да си задавам въпроса за съпруга й и дали да я попитам и за него. Събирам смелост, но отговорът й, ме сварва неподготвена.
Докато сме на границата, в обратна посока, от България към Румъния, минава украински автомобил. Спира до нас, а хората вътре ни обясняват, че са били на почивка в Турция, когато войната започнала. Решили веднага да стегнат багажа си и да се върнат в Украйна, защото, по думите им, домът им е там, техните сънародници са там, а техен дълг е да помогнат с каквото могат.
Илюзия е да смятаме, че в която и да е война, има победители, със сигурност обаче човешкото страдание е реално и го виждаме с очите си. За щастие виждаме и вълната от съпричастност и готовност в много от нас да помогнат с каквото могат
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..