Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Използването на биткойн в кризисни ситуации нараства

Снимка: pixabay.com

След като ковид кризата откри нови хоризонти за биткойн от 2020 г. насам, цената на криптовалутите се покачи неколкократно до рекордни нива. А пазарната капитализация в даден момент надмина 3 трилиона долара. Една от причините за възхода бе задаващата се инфлация, а биткойн се очерта като подходящ подслон за инвеститорите, поради това, че при него инфлация не може да има. Но как ще се отрази на криптовалутите кризата в Украйна?

Когато през 2014 г., след нахлуването в Крим, САЩ забраниха на американците да правят бизнес с руски банки, разработчици на нефт и газ и други компании, ударът по руската икономика беше бърз и огромен. Икономисти изчислиха, че санкциите, наложени от западните държави, струват на Русия 50 млрд. долара годишно.

Оттогава световният пазар на биткойн и други цифрови активи се разрасна значително. Цената на биткойн и на криптовалутите се изстреляха до небесата, а общата им пазарна капитализация достигна 3 трилиона долара.

Във вторник администрацията на Байдън въведе нови санкции срещу Русия във връзка с конфликта в Украйна, целящи да осуетят достъпа ѝ до чуждестранен капитал. Според експерти обаче руските субекти се готвят да смекчат някои от най-лошите последици, като сключват сделки с всички по света, които желаят да работят с тях. Според тях тези субекти могат да използват дигитални валути, за да заобиколят контролните точки, на които разчитат правителствата - основно парични преводи от банки - за да блокират изпълнението на сделките.

"Русия е имала много време да обмисли тази конкретна последица", казва Майкъл Паркър, бивш федерален прокурор, който сега ръководи практиката за борба с прането на пари и санкциите във вашингтонската адвокатска кантора Ferrari & Associates. "Би било наивно да се мисли, че те не са се погрижили точно за този сценарий."

Санкциите са едни от най-мощните инструменти, с които Съединените щати и европейските държави разполагат, за да влияят върху поведението на държави, които не смятат за свои съюзници. По-специално Съединените щати могат да използват санкциите като дипломатически инструмент, тъй като доларът е световната резервна валута и се използва за разплащания по целия свят. Но американските правителствени служители все повече осъзнават потенциала на биткойн да намали въздействието на санкциите.

За да приложи санкции, правителството съставя списък с хора и предприятия, които неговите граждани трябва да избягват. Всеки, който бъде хванат да контактува с член на списъка, е заплашен от големи глоби. Но истинският ключ към всяка ефективна програма за санкции е глобалната финансова система. Банките по света играят важна роля в прилагането на санкциите: Те виждат откъде идват парите и къде са насочени, а законите за борба с изпирането на пари изискват от тях да блокират транзакции с организации, които са под санкции, и да докладват на властите за това, което виждат. Но ако банките са очите и ушите на правителствата в това пространство, експлозията на цифровите валути ги заслепява.

През октомври 2020 г. представители на руската централна банка заявиха пред московски вестник, че новата "цифрова рубла" ще направи страната по-малко зависима от САЩ и ще може по-добре да се противопоставя на санкциите. Тя ще позволи на руските субекти да извършват трансакции извън международната банкова система с всяка държава, която желае да търгува с цифрова валута.

Русия би могла да намери желаещи партньори в други държави, обект на американските санкции, включително Иран, които също разработват цифрови валути, подкрепяни от правителството. Китай, най-големият търговски партньор на Русия както по отношение на вноса, така и по отношение на износа, според Световната банка, вече пусна своя собствена цифрова валута на централната банка. Лидерът на страната, Си Дзинпин, наскоро описа отношенията на Китай с Русия като такива, които "нямат граници".

Развиващата се система, при която централните банки директно обменят цифрови валути, създава нови рискове, казва Яя Фануси, сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, който е проучил въздействието на биткойн върху санкциите. "Намаляването на силата на санкциите на САЩ идва от система, в която тези национални държави могат да извършват транзакции, без да минават през глобалната банкова система."

В началото на февруари независими наблюдатели на санкциите съобщиха на Съвета за сигурност на ООН, че Северна Корея използва криптовалути, за да финансира ядрената си програма и програмата си за балистични ракети, според Ройтерс. (Говорител на постоянната мисия на Норвегия в ООН потвърди съществуването на доклада, който все още не е публикуван). През май консултантската фирма Elliptic описа как Иран използва приходите от добив на биткойни, за да компенсира ограниченията в способността си да продава петрол заради санкциите.

Руските субекти, на които са наложени санкции, биха могли да приложат своя собствена стратегия за избягване на санкциите, като използват атаки с цел получаване на откуп. Наръчникът за действие е ясен: Хакер прониква в компютърни мрежи и блокира цифрова информация, докато жертвата не плати за освобождаването ѝ, обикновено в криптовалута.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастна жена е починала тази сутрин на Южния плаж във Варна

77-годишна жена е починала днес на Южния плаж във Варна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Сигналът за инцидента е подаден около 9.30 часа По първоначална информация жената се е удавила. Самоличността ѝ е установена. 

публикувано на 25.07.25 в 15:26

България е най-засегнатата от пожари страна в ЕС за 2024-2025 г.

Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.  През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 млн. евро. Да пазим природата означава да пазим дома си,..

публикувано на 25.07.25 в 15:00

Пик на горещата вълна в събота: 33-34 градуса по Черноморието и червен код в 12 области

В събота се очаква да бъде пикът на горещата вълна. Националният институт по метеорология и хидрология вече издаде червен код за опасно време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса. Средно за страната..

публикувано на 25.07.25 в 14:54

НС прие на първо четене промени, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха  на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Близо 400 кг марихуана задържаха при акция на ГДБОП в Сливен

Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност",  съобщава БНР.  Акцията е проведена под ръководството на Окръжната прокуратура в Сливен.  Количеството е открито в микробус и склад,

публикувано на 25.07.25 в 14:46

Очаква се президентът и патриархът да са част от следващата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий"

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава за поредната експедиция до Антарктида в началото на ноември, а на борда се очаква да присъстват държавният глава Румен Радев и Негово Светейшество Патриарх Даниил. Това съобщи във Варна проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт , преди началото на..

публикувано на 25.07.25 в 13:10
архив

Свлачище "Свилоза" край Балчик е опасно, чакат се указания за действия и средства за укрепване

Балчик определено се свлича и затова е подготвен видеоматериал, който да послужи пред държавните органи за подпомагане. Такава е констатацията на комисията, която направи оглед на свлачищата на 18 юли. В нея влизат специалисти на Община Балчик, Геозащита – Варна, ВиК и Пожарна безопасност и защита на населението, уточни заместник – кметът по..

публикувано на 25.07.25 в 12:03