Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

DJ DELightfull: Разбира се, че грамофонът е музикален инструмент!

Българският диджей подготвя дебютния си албум

DJ DELightfull (Делян Люцканов) е един от най-активните български диджеи в момента. Музикалният му път започва през 2013 г., когато си купува първата двойка грамофони. Но всъщност началото е поставено много преди това с колекцията от аудиокасети на по-големия му брат, чрез която Делян се запознава с музика от най-различни стилове. Във всеки от тях намира по нещо за себе си, но се влюбва в хип-хопа и като част от тази субкултурна общност в София започва да се интересува от изкуството на "търнтейбълизма" или грамофонизма, както той предпочита да го нарича - използването на грамофоните за всякакви звукови манипулации и, в крайна сметка, използването им като инструмент. Между 2013 и 2018 г. DJ DELightfull живее последователно в Шотландия, Естония и Китай, където редовно се изявява пред местните публики. През 2019 г. се завръща в София организира поредица от диджей партита, а наред с това се качва на сцената с имена като Lords of the Underground, Bahamadia, Skratch Bastid, както и с редица водещи български хип-хоп изпълнители. През последните две години работи с артисти от целия свят, а освен това се фокусира върху участието си на някои от най-големите състезания за диджеи - и грабва световните титли в две от тях: 2020 Cut2Cut World Championship и 2021 DMC World Foundation DJ Championship.


Как се научи да правиш всичко това зад пулта?

С много инвестирано време, прекарано сам вкъщи. Нужни са много тренировки, години наред, за да се стигне до умението да музицираш с грамофоните. Процесът е същият като при музикантите, които с години развиват уменията си с даден инструмент. Това е доста различно от стандартното създаване на хип-хоп, където музата играе голяма роля - нито емситата, нито продуцентите прекарват часове наред, повтаряйки едно и също действие.

Също така съм прекарал много време в слушане на хип-хоп от 80-те и 90-те, опитвайки се да копирам това, което чувам. Освен това онлайн видеата с инструкции са много полезни, както и видео архивите на диджей състезания.


Какво ти дава участието в световни диджей състезания?

В дългосрочен план - мотивация, защото знам какво още трябва да науча, за да продължавам да се развивам в прецизността, скоростта и разбирането си за музиката. Освен това ми дава общност - откакто постигнах двете световни титли, вниманието към мен се позасили, което ми дава възможност да общувам с хора от тази област, с които иначе би било трудно да се свържа.

Какво още искаш да постигнеш в твоята сфера?

Следващата ми цел е нещата на живо да започнат да се получават така, както се случват вкъщи, да изчезне сценичната треска и да започна да се чувствам напълно комфортно пред публика. А от там нататък - да присъствам на световните финали вече на живо. Първо, много искам да се видя очи в очи с всички тези хора, с които се свързах онлайн през последните две години, и второ, нямам търпение да усетя тръпката от изживяването, истинското състезаване, което е дълбоко заложено в духа на хип-хоп културата. Почти съм сигурен, че следващата година това ще се случи.

Иначе има няколко неща, върху които работя в момента. Едно от тях е мой албум в колаборация с един от най-добрите български хип-хоп продуценти и на практика е почти готов. Желанието ми е той да бъде издаден и на грамофонна плоча.


Целия разговор на Добо Мързов с DJ DELightfull в предаването 45 оборота в минута чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15