Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология на промоционалното пазаруване: Защо хората купуват стоки само заради самата промоция?

Миналата събота станахме свидетели на истерията с повишаващите се цени на олиото и щурмът на една от големите търговски вериги, която се превърна в бойно поле, защото пусна продукта на промоция. В медии и социални мрежи се появиха стотици кадри на блъскащата се тълпа и хаоса, породен от неистовото желание на клиентите да се доберат до така желания стек с олио. Това предизвика вълна от възмущение у някои хора, други се шегуваха, а трети си обясниха случващото се с бедността и намаляващата покупателна способност на населението.

В интервю за "Радио Варна" психиатърът и психолог проф. Христо Кожухаров разгледа случващото се от психологична гледна точка. Според него хората са се поддали на емоцията за сметка на разума.

"Ние сме полколение, което не е преживяло ужаса на войната. По-старото поколение, което ни е възпитавало, е преживяло войни и е свикнало да се презапасява със стоки от първа необходимост. При тях обаче страхът е бил рационален", каза проф. Кожухаров, давайки за пример с недостига на храна и продукти по време на Студената война.

"Става дума за масова психоза. Аз не мисля, че това олио им е толкова необходимо на хората. Колко олио ще изхаби едно домакинство", запита се проф. Кожухаров и допълни, че проблемът е по-скоро психологически.

"Ние правим същите неразумни неща като животните, които струпват различни неща или се прегрупират хаотично", коментира още психолога.

Често купуваме дадена стока не защото ни трябва, а защото е на промоция.

Професор Кожухаров обясни този феномен с чувството на удовлетворение, че сме измамили системата.

"За жалост тук го има елемента, който е описан още от Елин Пелин в "Андрешко". Това чувство, че мамим системата или че животът е несправедлив с нас и ние успяваме да излъжем държавата. Т.е ние сме като едни хитреци, но всъщност мамим себе си", каза проф. Кожухаров.

"По този начин се поставяме в една ситуация на стрес - къде да отидем, къде е по-евтино, но пък дали е качествено? Това е нерационално мислене. По този начин ние се опитваме да се справим с нашата тревожност", обясни психолога.

Той посъветва хората да не се доверяват на всичко, което прочетат в интернет и да проверяват всяка една информация за да не попадат в тези емоционални "капани".

"Проверявайте, отлагайте и залагайте на сигурното", призова проф. Христо Кожухаров. 

Чуйте разговора на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Как изглежда голямата политика през погледа на хората от българското село?

Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС.  Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..

публикувано на 15.01.25 в 11:30

Православната църква чества преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар

На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България.  Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..

публикувано на 15.01.25 в 08:42

Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас

"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..

публикувано на 14.01.25 в 14:35
Пешеходната пътека на Севастопол (бул.Княз Борис Първи) във Варна на 02.11.2018 г.

Дали пространството около "Севастопол" да бъде пешеходно?

Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик.  Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..

обновено на 14.01.25 в 14:17
архив

Почти 11 процента от населението на община Балчик отбелязва днес Ромската нова година

Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..

публикувано на 14.01.25 в 14:14

Промените в бюджета притесниха и експерт-счетоводителите

Предложените промени в държавния бюджет поставят правенето на бизнес в България в неконкурентно положение, това посочват в свое становище от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). За Радио Варна темата коментира председателят на професионалната организация Илия Илиев. Един от основните казуси в предложенията..

публикувано на 14.01.25 в 13:08

Варненският зоопарк разсели 10 елена в Източните Родопи

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ“, съобщават от общинския пресцентър. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се..

публикувано на 14.01.25 в 11:14