С 27 удара на камбана ще бъде открит 27-мият Национален конкурс за инструменталисти и певци “Светослав Обретенов” в Провадия. Откриването е от 19.00 часа на 7 април в къщата –музей на композитора, който е родом от Провадия. След това в читалището в града ще се проведе концерт с изпълнения на членовете на журито, както и с участието на лауреатите от конкурса от минали години Хасан и Ибрахим.
Близо 100 ще са участниците тази година, каза за радио Варна Антоанета Георгиева, от общинския отдел “Култура”. Конкурсът е уникален с това, че на него се изпълняват само произведения от български композитори по специалностите пиано, цигулка, виола, виолончело, контрабас, флейта, обой, валдхорна, ударни инструменти и пеене.
Конкурсната програма започва на 8 април. Награждаването на участниците от І-ва и ІІ-ра възрастова група, както и техен концерт ще се проведе на 9 април. На 10 април е награждаването и концертът на участниците от ІІІ-та възрастова група и тържественото закриване на конкурса.
Всички концерти ще се проведат в сградата на читалището в Провадия, като входът за тях е свободен.
Провеждането на Националния конкурс „Светослав Обретенов“ ще се състои при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, посочени в актуалната към момента на провеждането му заповед на Министъра на здравеопазването, каза още Антоанета Георгиева.
Предвид епидемичната обстановка в страната, Организационният комитет на Националния конкурс ”Светослав Обретенов” си запазва правото при необходимост да промени датите за провеждане на конкурса, за което своевременно ще бъдат уведомени всички участници.
Светослав Обретенов е роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия в семейството на учители. Основно образование получава в родния град, след което учи във Варна и София. Завършва Държавната музикална академия в столицата.
За кратко е бил директор на Радио Варна.
Бил е композитор във Варненския драматичен театър и диригент на хор „Морски звуци“. През 1940-те години въвежда нови тенденции в българското хорово изпълнително изкуство. Сред най-значителните му произведения са неговите кантати и оратория. Основател и първи диригент е на Държавния радиохор, който след смъртта на Обретенов през 1955 г. е преименуван на Българска хорова капела "Светослав Обретенов". Дирижира хор „Кавал“ (1949). Под негово ръководство българските смесени хорове извоюват челни места на световните младежки фестивали в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ.
През 1964 година група ентусиасти от Детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов” Провадия, със съдействието на Окръжния съвет за изкуство и култура Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. Само след пет години, поради големия интерес и многобройните участници, регионалният конкурс прераства в национален.
През 1969 година Комитета за култура учредява Национален конкурс за млади инструменталисти на името на композитора Светослав Обретенов, роден и израснал в Провадия. Първоначално конкурсът се провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година . Застъпени са всички музикални инструменти, влизащи в състава на класическия симфоничен оркестър, като дървените и медните духови инструменти се редуват през определен период. На отделни издания на конкурса е имало специалности като композиция, клавирно трио, китара.
През 1984 година Националният конкурс „Светослав Обретенов” е приет в Европейския съюз на младежките национални музикални конкурси.
Статутът на Националния конкурс за млади инструменталисти и певци е приет на заседание на Общински съвет Провадия. Съгласно този статут, основен организатор е Община Провадия във взаимодействие с Министерството на културата. Ръководен орган на конкурса е Организационен комитет, изграден от дейци на инструменталното и певческо изкуство, представители на общината и съорганизаторите. Текущата дейност по организацията, подготовката и провеждането на конкурса се осъществява от Оперативен комитет, който се избира от общината, има седалище в гр. Провадия и се оглавява от Кмета на Община Провадия.
Характерно за Националния конкурс ”Светослав Обретенов” е това, че на него се изпълняват творби само от български композитори – публикувани и непубликувани. В това се състои неговата уникалност и той е единственият такъв конкурс не само в България, но и в Европа.
Актьори и служители в Кукления театър „Дора Габе“ в Добрич са останали без хонорари в края на 2024 г. Културната институция е завършила годината с печалба от 200 000 лв., но продължава да чака 40 000 лв. да ѝ бъдат върнати от Министерството на културата. През 2024 г. Държавният куклен театър „Дора Габе“ в Добрич има изиграни 310 представления на..
Първият за годината симфоничен концерт във Варненска опера на 24 януари ще представи творби на Брух и Бетовен в изпълнение на Варненския симфоничен оркестър и албанската цигуларка Абигейла Вощина под диригентската палка на Арто Чифчиян. Спектакълът ще бъде на Основна сцена от 19 часа. Абигейла Вощина е специализирала в престижното Музикално училище..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Украинската метъл група JINJER ще направи концерт в България на 17 юни 2025 година . Мястото е клуб "Маймунарника" в София. Известни със своята уникална комбинация от progressive metal и groove metal, JINJER се утвърдиха като една от иновативните групи на съвременната метъл сцена, с над 250 милиона стриймвания във всички платформи в световен мащаб...
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..