Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соларните панели - колко струва подобна инвестиция и какви са позлите?

Европейският съюз ще поема 70% от разходите за инсталиране на системата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повишаващите се цени на тока накараха много общини, представители на бизнеса и граждани да намерят алтернативни начини да не са зависими от енерго дружествата. Една от тези алтернативи са соларните фотоволтаични панели.

Преди няколко дни, новият председател на КЕВР Станислав Тодоров разкри, че предстои да бъде изготвена нова европейска директива, с която да отпаднат всички административни пречки пред гражданите, предпочели този начин да спестят от сметките си за ток. Очаква се и Европейсият съюз да поеме 70% от стойността на инвестицията.

Според председателя на КЕВР, на този етап е практически невъзможно да се поставят соларни панели върху жилищни сгради. Екологът Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие обаче е на друго мнение. Той е инсталирал малки панели, както в апартамента, в който живее, така и на вилата.

"Системата работи безотказно вече 10 години. Втората система, която си инсталирах ми струваше около 6 хиляди лева с монтажа. Заради повишеното търсене в момента обаче, соларните панели може и да са по-скъпи", каза Илиян Илиев. Той беше категоричен, че тази инвестиция си струва.

"При хубаво време и слънце, панелите ще произведат около 4-5 киловата ток, които ще влязат във вашата система. Те са си ваши. За един месец спестявате около 120 киловата ток от сметката си", каза още Илиян Илиев.

А какво се случва когато няма слънце? 

Илиян Илиев обясни, че в другите държави проблемът е намерил своето решение.

"Когато през летните месеци домакинствата произведат повече ток от фотоволтаиците и го отдават в мрежата, това се отразява на сметката им и в края на годината се прави баланс. На базата на този баланс, домакинството може да е на нула, да има да плаща или да получава пари от електродружеството", обясни Илиев и допълни, че електродружествата в България не биха предпочели този модел. 

"Те ще ви стимулират да си инсталирате соларни панели. Даже и кредит ще ви предложат. Това което те искат обаче е 100% от произведеното от вас количество енергия да го върнете отново в мрежата. Само че вие им го връщате примерно за 11 стотинки на киловат, а после те ви го връщат на 44 стотинки", каза Илиев и допълни, че така се губи ефектът от инвестицията.

Гражданите, решили да станат енергийно независими и да си инсталират подобна система, трябва да се заредят с много търпение, тъй като според Илиян Илиев процедурата по присъединяване е мудна и тромава и може да отнеме около година.

"Има много административни бариери и малки "прагчета", в които хората да се спъват. Надявам се с новата директива тези бариери да отпаднат", каза още Илиев.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Илиян Илиев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп обяви 30% мита за ЕС

Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в своя пост, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от..

публикувано на 12.07.25 в 16:39

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури. Средната температура на морската вода е третата най-висока, като в..

публикувано на 12.07.25 в 15:35

Варна е от регионите с най-много катастрофи

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас. Достъпът е публичен на сайта на ведомството, каза комисар Мария Ботева - заместник- началник на "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция".  Картата дава възможност да се правят справки по различни периоди от време и на тази база да се съставят анализи. Има опция..

публикувано на 12.07.25 в 11:23

За първи път България получава рейтинг от високия инвестиционен клас

Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна. Според агенцията присъединяването към еврозоната ще укрепи кредитния профил на България..

публикувано на 12.07.25 в 10:05

Южното Черноморие на България е на фокус в престижния Milliyet

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник Milliyet – едно от най-влиятелните медийни издания в страната. Това е резултат от целенасочена кампания на Министерството на туризма и Националното туристическо представителство в Истанбул, които популяризират Южното Черноморие като..

публикувано на 12.07.25 в 09:59

Използването на GPS приложение става задължително при шофьорските курсове

От днес влизат в сила по-високи изисквания към автошколите. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целия процес. Това включва действията от записването, през плащането на такси, преминаването през теоретична и практическа част, до явяването на изпит, подчертава транспортният министър Гроздан Караджов...

публикувано на 12.07.25 в 09:11
С дъх на море... Ахелой

Към 9 часа термометрите във Варна показват 23 градуса

Атмосферното налягане към 9 часа е 1015 хПа – по-високо от нормалното за месеца и ще остане без съществена промяна. Относителната влажност на въздуха е 72%.  30 градуса е очакваната максимална температура на въздуха във Варна днес. За сравнение  най-високата температура във Варна на днешния ден е била 34.0°, измерена през 2002  година, а..

публикувано на 12.07.25 в 09:05