Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Пролетта дойде красиво

Ето ни и нас в дните на очакване и надежда, когато първа пролет вече е очертала цветните планове на природата, а на прага се задава Благовещение с посланието за радост и хармония, за които с готовност отваряме сърца и предпочитаме да изпълват целия ни живот – от предговора преди раждането до точката на последна страница.

Пролетта дойде красиво. Както винаги е било. И както, вероятно, ще продължава още много, много години занапред. Усмивките на цветята, песента на птиците, успокоените въздишки на вечерното море и блясъкът на лунната пътека добавиха очарование.

Пролетта винаги идва красиво.

Друг е въпросът как са настроени сърцата ни. Този път по-тревожни, изпълнени с повече състрадание и несигурност. Но такъв е нашият човешки свят, подчинен на друга логика.

На границата между пролетта и зимата седях в самотно заведение. Има и такива дни. Когато ресторантът е празен, оркестърът довършва последната изморена мелодия, луната догаря, цветята във вазата измъчено клюмат, а суматохата зад бара напомня, че каквато и да е била историята, тя свършва. Без значение: щастлива, отегчителна, напрягаща, невероятна, красива, тъжна, фантастична... Каквато и да е... Тя винаги свършва.

И така любезно дава шанс на следващата история да се случи. Цветята да са свежи, луната да се усмихва, оркестърът енергично да подхваща първата песен и хората да влизат в ресторанта, заредени с нови очаквания за нещо различно и много по-хубаво.

Да. Докато чаках един полет, седях, поглъщах самотата на заведението, в мислите ми звучеше онази разтърсваща песен на Пепино Галиарди за музиката тази вечер, за луната, за миналото и за всички други дни след него, с които просто не знаеш какво да правиш... Според моите рецепти за случване, човек има нужда точно от тази песен, когато желае да се натъжи или отново силно да преживее нещо. После е Анди Уилямс с любовната история, самотната маса на Хъмпърдинг в „Както преди“ и цял бележник с невероятни автори, заглавия и изпълнители, които в рамките на няколко минути могат да преобърнат целия ти свят.

Седях и наблюдавах отстрани света, като в театрална зала. От първи ред - достатъчно далеч от цялата история, но достатъчно обгърната от емоцията, за да я имам за себе си.

Този нов и малко по-различен свят. След снеговете и празниците му, след разрухата и бедите, след драматичните събития и след милионите молитви това да не се беше случвало, хората да отворят очи и животът да продължи скучен, спокоен и в безопасност...

По-рано през деня наблюдавах майка със седемгодишното й момченце. Беше хубаво да виждам усмивката на детето, което разказваше как е минал денят и онази блага топлина

в погледа на майката – топлина, превърнала мартенския свят в ярък летен ден. Невероятната сила на любовта, която ни прави благодарни дори в най-тихите моменти. Защото светът е съвършен и той заслужава да оценяваме споделените радостни мигове, смеха и общите планове, обичта в очите на близките хора, цветното ухание, с което зимата се разтваря в пролет, очарователната песен на птиците в очакване на Благовещение, веселият ромон на ручея, който ще напомня на идващите след нас и на идващите след тях, че всичко тече, всичко се променя.

Светът е съвършен.

Останалото е нашето въздействие върху него с добро, или не, с мир, или не. Седях в онова самотно заведение и подреждах в мислите си късчета живот: тихи моменти, весели моменти, любими хора, прелестни сезони.

Пролетта винаги идва красиво.

И сега, в очакване на Благовещение, на по-топли, спокойни и мирни дни, се чувствах очарована и благодарна...

За всяка отминала пролет.

За всяка предстояща пролет.

За пътя, който продължава.

И за всяка секунда от този невероятен и съвършен живот.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За негласуването и кафе машините

Празни коридори, полупразни урни, скучаещи членове на избирателните комисии, които бяха повече от избирателите – така изглеждаше картината в ранния следобед в деветте секции в Средно училище „Найден Геров“.  А отишлите до урните бяха категорични, в отговора на въпроса кой е основният проблем, който трябва да разреши следващия..

публикувано на 20.10.24 в 18:06

Търговец: Не съм гласувал от казармата, всичко е лъжа

Около 10% е избирателната активност към 16,00 часа в четирите избирателни секции, разкрити в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. В една от тях е прекратен машинният вот още в началото на изборния ден заради технически проблем с устройството, което не е пуснало разписка. Там гласуването преминава само на хартия. Недоверие, апатия,..

публикувано на 20.10.24 в 17:17

Жители на "Виница": Някои улици не са виждали метла

Жители на кв. "Виница", част от най-големия район на Варна - "Приморски", които днес отидоха да пуснат гласа си за нов кмет, призоваха своите съкварталци да последват примера им. Няма как да имаме претенции, когато не сме изпълнили нашето задължение да гласуваме, каза младата майка Мария Атанасова. Тя отбеляза, че кварталът продължава да се разраства,..

публикувано на 20.10.24 в 16:00

Исполин ли може да реши проблемите в кв."Виница"?

Хората не знаят, че днес се провеждат частични избори за кмет на район „Приморски“, коментира за Радио Варна Киряк Костадинов, жител на кв. „Виница“ и член на 178 секционна избирателна комисия в ОУ „Панайот Волов“ в квартала. По неговите думи предизборната кампания не е била разпространена по вестниците, телевизиите и радиото. Костадинов..

публикувано на 20.10.24 в 11:51

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година ще премине под мотото „Кажи „Не“ на чупливите кости“. Основната цел на инициативата е да насърчи хората от рисковите групи да направят своя DXA скенер. „Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки..

публикувано на 20.10.24 в 08:23

Хижа "Триглав" и художествена галерия в едно

Преди седмица бяха избрани най-добрите хижи и заслони в кампанията "Хижа на годината" 2024. Бяха отличени 36 обекта в 16 конкурсни категории с гласовете на близо 40 000 туристи. В следващия материал обаче няма да стане дума за нито една от отличените хижи или заслони. А за подслон в планината, превърнат в художествена галерия.  Момчил Косев е..

публикувано на 19.10.24 в 10:45

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория

Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват  реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им  лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за..

публикувано на 18.10.24 в 14:31