Обществената мисия на Българското национално радио и на Българската национална телевизия трябва да бъде ясно дефинирана и финансирането им да се определя от функциите, които изпълняват - заяви генералният директор на БНР Милен Митев по време на кръгла маса, посветена на развитието на двете медии и предизвикателствата пред медийния сектор. Основният проблем с финансирането не опира до това колко пари получава БНР, а какъв е механизмът за тяхното определяне:
"Сегашната система финансиране на час програма е откъсната от действителността, тъй като правим много други неща, които не са линейни програми - правим сайтове, правим подкасти, поддържаме архиви. Няма как всичко това да се финансира само чрез парите, които получаваме за линейни програми. Независимото финансиране е един от основните механизми за гарантиране на независима журналистика."
"Ако искаме да изградим български БГФЛИКС ни трябват огромни инвестиции, не само да дигитализираме филмите и собственото съдържание на БНТ, за да ги качим на такава платформа, но и да поддържаме тази огромна библиотека и сървъри, които ще позволяват достъпа и точенето в реално време на огромен обем информация. Нямаме технологичната инфраструктура, тъй като тя е доста скъпа. Ако не направим български Нетфликс, ние рискуваме обществената медия да си остане нафталинена телевизия."
Основните моменти са финасирането и моделът на управление, като ключово е управлението, защото може да компрометира и най-съвършения модел на финансиране. Професор Иво Драганов от Нов български университет коментира:
"Придържайки се като ориентир в немския модел, създаването на един изцяло надзорен орган - Национален обществен съвет, съответно към БНТ и БНР, който да има завишени надзорни функции по отношение на управленската и редакционна независимост на двете медии, с реални правомощия, като правото да избира генерални директори."
Участниците във форума се обявиха за промени в Закона за радиото и телевизията, свързани основно с финансирането, независимостта и управлението.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..
Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...
Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..
Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..
До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев. Данните на абонатите, живущи в..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..
В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..