Световният ден на метеорологията се отбелязва на 23 март, официалната тема тази година е „Ранно предупреждение и ранно действие. Хидрометеорологична и климатична информация за намаляване на риска от бедствия“. С тази тема се подчертава, че за намаляването на щетите от природни бедствия е важна не само текущата информация за атмосферните процеси, но и климатичните анализи на дългогодишни данни за околната среда.
Голям скок в развитието и автоматизацията на процесите и измерванията при изготвянето на прогнози, отчита варненският филиал към Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ през последните две години. Това каза за Радио Варна директорът на филиала във Варна Иван Иванов. Филиалът има зона на отговорност от 8 области в Източна България. На територията на тези области работят 105 служители на основен трудов договор и още около 150 наблюдатели, които са на допълнителен трудов договор.
Автоматизацията на метео станциите беше първата ни амбиция, защото бяхме много изостанали в това отношение, но тя вече е факт, коментира състоянието на метео службите в района Иван Иванов. В областта на прогнозата има достатъчно информация с която днес разполага синоптикът, било сателитна или цифрови модели, наземна информация, обаче, откъм специалисти нещата куцат, каза още той и допълни:
„Много малко хора се обучават за метеоролози, дори в момента за цялата страна мисля, че има само двама души, които се обучават във физическия факултет.“
Проблемът е в липсата на високо квалифицирани специалисти, които ги няма и това беше желанието ни НИМХ да останем към Министерството на образованието, защото учените и младите хора може би щяха да бъдат повече привлечени, ако сме към образователното министерство, където да имат възможност за растеж, докато сега сме в някакво „тематично министерство“ и не е същото, коментира още Иванов. Започналата автоматизация в системата е нещо много хубаво, но тя води със себе си и нуждата от специалисти, а ние имаме само трима инженери, на които ще е трудно да се справят с огромните единици компютърна техника, каза още Иван Иванов. В новите автоматични станции живачните барометри все още стоят, допълни той.
Днес българските синоптици искат да достигнат етап, в който могат да правят прогноза в рамките на час-два напред. За това е нужно специално обучение и да разполагат със специална информация от която се нуждае корабоплаването във Варненския залив при маневрите на кораби. Целта е когато се знае, че ще има влошаване на времето, метео службата да може да я подаде няколко часа преди самото явление, за да се избегнат проблеми.
В Световният ден на метеорологията пожеланието на Иван Иванов към колегите му:
„Пожелавам на всички да не се отказват, да продължават да работят, да идват нови хора, които да са влюбени в нашата работа и нашата професия. Между другото повечето от хората започват работа при нас на младини и се пенсионират при нас, не се отказват. Някак си се влюбват в нашата работа, защото е интересна и искам тази тенденция да продължава.“
Националният институт по метеорология и хидрология – филиал Варна организира дни на отворените врати на 22 и 23 март 2022 г. във връзка с професионалните си празници - международните дни на водата и на метеорологията. Ще бъде отворено за посещения от 9.30 до 16.00 часа на адрес: Варна, местност „Свети Никола“ 10 в Морската градина.
Осми пореден протест срещу въвеждането на еврото ще се проведе днес от 18.00 часа във Варна. Организатор на проявата е политическа партия "Възраждане". Автомобилите ще преминат по основни улици и булеварди в града, като по този начин ще се изрази гражданската позиция срещу замяната на националната валута. Посланията са "Не на еврото",..
До момента са завършени и приети ремонтите на 40 спиркозаслона в районите „Одесос“ и „Приморски“. В останалите райони — „Владислав Варненчик“, „Младост“ и „Аспарухово“ — са възложени дейности по ремонт на над 100 спиркозаслона, включително подмяна на стъкла, покриви, ремонт на пейки и стъклодържачи. Тези дейности все още не са финализирани с..
Екипи на пожарната са все още на мястото на загасеният вече пожар в гробищния парк на с. Тополи. Огънят е пламнал тази нощ, съобщи кметът на селото Благовест Георгиев. Няма пострадали хора. Пожарът е станал на мястото, където има струпани купчини изсъхнали зелени отпадъци от почистването на гробовете. Това е четвъртият голям пожар на територията..
Протест срещу задържането на варненския кмет Благомир Коцев и двама от общинските съветници излязоха днес жители и на Добрич. Пред сградата на съдебната палата те изразиха недоволството си пред избирателното правосъдие и политическия натиск върху съдебната система. Според събралите се протестиращи в Добрич действията срещу представителите на..
Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10-часово заседание. Кметът на Варна и двамата общински съветници остават в ареста Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата,..
Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ и ВИДЕО) Варна с втори протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ) Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Изпълняващият функциите кмет на Варна - Павел Попов, опроверга тиражирана в някои медии информация, свързана с обществената поръчка,..
От утре – 19 юли, събота, басейн „Юлиян Русев“ в Плувен комплекс „Приморски“ ще бъде затворен за период от десет дни – до 21 часа на 28 юли включително, информират от Общинското предприятие „Спорт - Варна“. Това се налага във връзка с необходимостта от периодична профилактика и съгласно Инструкция № 34 за хигиената на спортните обекти. Ежегодна..