Метеорологичната станция „Калиакра“ към Националния институт по хидрология и метеорология–филиал Варна е открита като синоптична станция на 10.ІV.1953 г. Всеки ден там се извършват синоптични наблюдения в часовете 02, 08, 14 и 20, а климатичните са в часовете: 07, 14 и 21. Тогава станцията се води част от поделение 20100 на ВМС.
През 1955 година започват да се извършват допълнителни синоптични наблюдения в още 4 часа от деня. Тогава се увеличава и броят на наблюдателите до трима. От 1964 г. станцията е прехвърлена към Националния институт по хидрология и метеорология–филиал Варна.
Йордан Узунов, Стела Карастоева, Алекси Кузманов, Гинка Узунова и Станко Граматиков са имената на днешните петима
наблюдатели, които защитават своята дейност години наред.
Дежурният наблюдател днес Алекси Казаков съобщи, че вятърът на нос Калиакра е от север–североизток, а скоростта е постоянна около 11м/сек. Поривът на вятъра е 17м./сек. Температурата на въздуха е 4 градуса. Вълнението на морето – 4–5 бала, видимостта стига до 34 км. В далечината котва са пуснали около десетина кораба.
Един малолетен и 104 непълнолетни без придружител след 22:00 ч. са установили служители на ОДП МВР Варна по време на специализирана акция в районите около заведения, в които се продава алкохол. Общо 452 подрастващи са били проверени от полицията във Варна в петък и събота вечерта. Всички ненавършили 18 години са били предадени на родителите си, с..
Ще е предимно ясно и слънчево време. Във вътрешността ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, а по Крайбрежието от изток-югоизток който следобед ще се подсили от бриз. Температурите още ще се повишат и минималните ще са между 18° и 23°, максималните във вътрешността ще са от 33° до 38°, по крайбрежието ще са малко по-ниски между 28° и 33°. За..
В националното военноморско учени ес международно участие «Бриз»2025 участват над 1500 души личен състав и 18 кораба и катери от 14 държави. По време на учението ще бъде сертифицирана по стандартите на НАТО морската тактическа група за специални операции, съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Той уточни, че..
Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..
Над половин милион души ще бъдат засегнати в България от режим на водата“. Такава прогноза направи пред btv бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. По думите му, в Източна и Североизточна България имат трайно засушаване и траен проблем с водите, което ще наложи в следващите 5 до 10 години да се премине към алтернативни..
Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август.. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social.Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените..
" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ". Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..