Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС реши на първо четене да закрие специализираното правосъдие

Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за съдебната власт, с които се предлага закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и съответните им специализирани прокуратури, предаде БГНЕС.

"За" гласуваха 134 народни представители, "против" - 73 и "въздържали се" - 0, с което законопроектът, внесен от Министерски съвет, бе приет на първо гласуване. Вносителите считат, че специализираните прокуратури и съдилища не са постигнали заложените ни м през 2011 г. цели. Със законопроекта се предлага още отмяната на "кариерните бонуси" за членовете на ВСС, главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС.

В рамките на дебата народният представител от ГЕРБ - СДС Екатерина Захариев каза, че професионалният дебат по темата няма значение. "Убедена съм, че каквито и аргументи да се чуят в залата или в комисията, или в работна група - те няма да имат значение. Каквато и статистика да се извади, каквито и доклади да се цитират, няма да имат значение. Професионалният дебат няма значение. Просто е взето това решение да се закрият този съд и тази прокуратура и каквото и като аргумент да посочим, то няма да бъде чуто. За съжаление, очевидно съдебната реформа, така важна на думи поне за вас, се изразява в закриването или реформата в два органа - единият е КПКОНПИ, другите са съда и прокуратурата, просто защото те не се харесват на управляващата коалиция", заяви още Захариева.

Андрей Михайлов от "Има такъв народ" каза, че са признати дефицитите по отношение на борбата с корупцията именно при органите на специализираното правораздаване. "Нека не казваме, че ще пострада борбата с корупцията. Няма да пострада", каза още Михайлов. По думите му не е предвидено магистратите от Специализирания наказателен съд да бъдат изгонени. Той подчерта, че няма да има лустрация.

Изказване по темата направи и народният представител Борислав Гуцанов от "БСП за България". "Да, наистина специализираният съд и прокуратура тръгнаха с добри намерения. Ако те бяха изпълнени, наистина нещата щяха да изглеждат по много по-различен начин. За жалост, тези органи се превърнаха в политически репресивен апарат. Ако си бяхте изпълнили намеренията, с които бяхте започнали тази реформа, нещата щяха да са много по-различни и нямаше да има този дебат в пленарна зала. Изврати се първоначалната идея и се стигна до това положение, в което сме днес. Не считам, че трябва да има, какъвто и да е съд и прокуратура, които да бъдат използвани за политически натиск и политически репресии", заяви още Гуцанов.

Христо Иванов от "Демократична България" коментира, че специализираният съд е създаден като политически. "Той беше създаден като политически съд с намерение като част от една дълга традиция на много правителства, да се планират неща, които не са точно това, което трябва да се направи, но да има мерки. Ние създадохме три или четири пъти различни органи, свързани с конфликта на интереси", каза още Христо Иванов. По думите му този съд е създаден с ясното политическо намерение да се избяга от темата за необходимостта да се реформира прокуратурата така, че тя да започне да бъде ефективна, да разследва корупцията и местните зависимости.

Становище за реформа в прокуратурата изрази и министърът на правосъдието Надежда Йорданова, която взе думата в края на дебата. Според нея борбата с корупцията не е само да се регламентира кои са компетентните съд и прокуратура. "На нас ни трябва реформа в прокуратурата", подчерта министър Йорданова. Министър Надежда Йорданова заяви, че дебатът за закриването на специализираното правосъдие не е прибързан, нито ангро.

Правосъдният министър не прие критиката на Екатерина Захариева, че професионалните аргументи не са чути. "Напротив, както беше многократно казано, този законопроект, беше дълго обсъждан в обществото, бяха изразени много професионални становища. Всеки един професионален аргумент е обсъден, част от тях са приети. Дори в рамките на дебата в Комисията по конституционни и правни въпроси част от професионалистите признаха това. В хода на дебата в Правна комисия, така и в хода на този дебат, бяха изразени допълнителни становища. Ние сме готови да ги обсъдим, да чуем аргумнетите и да подобрим текстовете. Това за мен е едно доказателство, че професионалните аргумнети се чуват", каза още Надежда Йорданова. Тя попита къде са разследванията, обвиненията, присъдите на първа инстанция. По думите ѝ притесненията за това какво ще се случи с висящите дела, са основателни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ: Водата в селата Бояна и Зорница е негодна за пиене

Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково)  не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна.  Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи  13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи  8 КОЕ/100мл,..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

Седем нарушения при проверките на НАП в страната

Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..

публикувано на 21.02.25 в 17:35
Ангел Забуртов

Инж. Ангел Забуртов е новият заместник-министър на транспорта

Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..

публикувано на 21.02.25 в 17:07
доц. Диана Петкова

Българските пулмолози подкрепят мерките за регулация на вейп устройствата

Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната.  Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..

публикувано на 21.02.25 в 16:46

Трети бойкот на търговските вериги обявиха на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР.  Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова.  "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..

публикувано на 21.02.25 в 16:35

19-годишният, обвинен в полово посегателство над непълнолетен край Каменар, остава в ареста

Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година.  Обвиняемият е имал 30..

публикувано на 21.02.25 в 16:16

Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна

Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода.  По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..

публикувано на 21.02.25 в 15:10