Варненската Детска градина №23 "Иглика" е първата детска градина в България, която участва в разработването на иновативен проект за развитие на емоционална интелигентност и превенция на агресията, чрез методите на медиацията. Как се случва това, чуйте от репортажа в прикачения звуков файл:
Как да разпознават емоциите и да разрешават конфликтите, чрез изграждане на здравословни стратегии учат малчуганите съвместно учители, родители и професионалисти от институт "Итера" – организация, обучаваща медиатори.
Идеята се ражда по време на кръгла маса от директора на детското заведение Марчела Петрова.
В проекта „Академия миротворци“ с помощта на авторски ресурси и интерактивни технологии, чрез игри и забавления специалистите въвеждат медиацията в детското заведение, работейки с децата от 1-ва до 4-та възрастови групи, поясни Лиляна Савова от институт "Итера".
Децата от яслената и първа група се запознават с базовия емоционален регистър, а 2-ра, 3-та и 4-та възрастови групи работят с "Моста на мира" – образователен ресурс, съчетаващ в себе си петте етапа на процедурата по медиация, адаптиран за деца, обясни психотерапевтът Венета Иванова.
6-годишните Елия, Маги, Филип и Злати обясниха пред микрофона на Радио Варна кои емоции вече разпознават и как се справят с тях те.
В "Академия Миротворци" се обучават деца, ученици, студенти и педагогически специалисти в специализирани умения за ефективна комуникация и разрешаване на конфликти.
Предстои в най-скоро време изграждане на център по медиация в детската градина "Иглика", в който ще работят сертифицирани медиатори, сподели още Мерчела Петрова.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..