Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Иванов от БДЗП: Агресивността на чайките е навик от дивата природа

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В природата няма птица гларус. Латинското наименование на рода морски птици Larus / "ларус" – в превод „чайки”, произлиза от думата на старогръцки език λάρος / "ларос". Любопитно е, че освен "морска птица, чайка" също така тя означава и "някой, който вика, крещи". Това научихме от интервюто с историка Теодор Роков, уредник на Музея за нова история във Варна, който направи кратко изследване по темата. Провокирана от него за чайките като агресивни градски хищници в редакцията ни се обади г-жа Йорданка Желева от варненския кв.Владислав Варненчик. Тя разказа, че наблюдава как чайките унищожават гнезда на други птици и нападат по-дребните от тях видове като косери, свраки и диви гълъби. „Голяма напаст са и нямат естествен враг”, допълни Желева. 

С урбанизирането на крайморските територии постепенно чайките от диви птици са станали градски. Единствената им останала дива популация е на о-в Св.Иван срещу Созопол. Те пренасят своите навици от дивата природа в градската среда. Така обясни агресивното им отбраняване на територия и плячка Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците във Варна.

В градска среда те нямат естествен враг

Единственият механизъм да се регулира числеността им са случайни процеси като – удар в сграда, автомобил, стъкло, някаква въздушно-кабелна инфрастуктура и болести. Лимитиращ фактор е и липсата нeподходящи места където могат да гнездят.

Няма определение за свърхпопулация, но самият факт, че птиците са повсеместно разпространение, може би означава, че птиците са запълнили капацитета на мястото и те се разселва в други места, вкл. във вътрешността на страната, каза още експертът. Големината на популацията е процес, който може да се саморегулира е не е необходима без участието на хората, категоричен беше Ивайло Иванов.

Броят им зависи от наличието на храна и места за гнездене 

Числеността им е пряко свързана с подходящите места за гнездене и количеството храна, което птиците могат да получат от средата, която обитават. Ако тези два фактора достигнат максималния си обем ще има птици, които ще спрат да се размножават, допълни Иванов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45