Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размяна на дрехи и книги - част от еко проявите на Академия за рециклиращо изкуство

11
Наталия Николова
Снимка: Д.Дончева

Поредица от зелени инициативи започва през април варненската Фондация „Академия за рециклиращо изкуство”, каза за Радио Варна нейният основател Наталия Николова. Първата проява е традиционната вече размяна на дрехи, която се провежда за трета поредна година и е очаквана от обществото, защото много родители си помагат с обновяването на детски дрехи при размяната. Тя ще се проведе от 4 до 15 април на ул. „Хаджи Стамат Сидеров” № 32 във Варна, както и онлайн през фейсбук групата на академията.

В размяната на дрехи могат да се включат хора от цялата страна, като споделят в социалната мрежа снимки на дрехите, които искат да разменят, да дарят или да изпратят съобщение за дрехите, които искат да получат. В тази проява могат да се разменят дрехи и за възрастни хора, не само за деца, уточни Наталия Николова. След събитието дрехите, които останат се даряват на хора, които са в нужда или на социални институции, като участниците в размяната могат да предложат на кого да бъдат дарени.


Три много интересни срещи с творци, които в работата си се фокусират върху рециклирането и нулевия отпадък, са включени още в проявите за месец април на фондацията. За всички, които посетят „Академията за рециклиращо изкуство” на място във Варна ще бъде показано как могат да рециклират съвсем ненужни вещи, каза още Наталия Николова. И за пример даде как стари и скъсани детски обувки могат да се превърнат в красиви саксии за цветя или кашпи, вази или моливници. Към днешна дата у нас все още нямаме подходящо рециклиране за стари обувки, но ние ще дадем идея на хората, които се борят за опазването на природата, за да не ги изхвърлят в боклука, разказа Наталия Николова. Детските обувки се потапят в гипс и след като той изсъхне и се втвърди те вече стават гипсови фигурки, които могат да се оцветят с акрилни бои.

В рамките на проекта „Творците в зелената кръгова икономика”, който започна в началото на тази година, през април ще бъдат представени трима творци. Публиката ще се срещна първо с Паула Донкина, която изработва натурална козметика от чисти продукти – ядки, плодове. Вторият участник ще е от София и ще представи рециклиране на пластмаса чрез шредиране, от която след това се изработват панери, купички и др.подобни. Третият участник ще е Виолета Банкова, която много обича да шие и ще представи свои изработки от отпадъчни материали на кукли, чанти, несесери и др. предмети.

Всеки участник ще разкаже за себе и си за своята работа в специално интервю, което ще бъде публикувано в you tube канала на Фондация „Академия за рециклиращо изкуство” и в официалната й интернет страница.

Проявите през април ще завършат с размяна на книги и учебници, едно също очаквано събитие, което в предишните си издания  привлече хора от цялата страна. Размяната на книги се извършва също на място в творческата работилница на академията или през нейната фейсбук група и ще се проведе в дните от 26 април до 10 май.


Зелените инициативи на Академията за рециклиращо изкуство ще продължат и през предстоящото лято с много работилници, срещи на живо, видео-уроци за рециклиране и идеи за превръщането на отпадъците в красиви и полезни вещи. В края на лятото е планирана изложба на варненски артисти, които ще творят с рециклирана пластмаса.

Наталия Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00