Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Девня: Концесията на пристанищните терминали е срещу обществения интерес на Варненска област


Евентуална концесия на пристанищния терминал „Варна-Запад” може да се отрази негативно на предприятията, които го ползват. Това притеснение изрази пред Радио Варна кметът на Девня Свилен Шитов. Той уточни, че преминаването на пристанището в частни ръце може да засегне трудовата заетост в региона.

 "Ще бъдат засегнати човешки интереси. Там работят около хиляда души. Това автоматично означава, че повече от половината ще бъдат с неясна съдба. "

Шитов коментира изказването на заместник-министъра на транспорта Владимир Върбанов, че оператори на пристанища от световен и европейски мащаб имат интерес към концесията на двата терминала на  „Пристанище-Варна”.

"Многократно през последните два месеца бе заявявано, че няма да се мисли за концесия на пристанище "Варна-Запад", докато преди няколко дни заместник-министърът на транспорта заяви, че има сериозен интерес по отношение на концесиите на терминалите "Варна-Запад" и "Варна-Изток". Естествено е, че съм притеснен, защото се работи срещу обществения интерес на територията на цялата Варненска област, защото двата терминала се намират на територията на общините Варна и Девня. Очаквам някой ясно да заяви работи ли се за концесия или не. Очаквам ясни позиции, а не на едно място да се заявява едно, а друг да говори друго. Някой ясно и категорично да го каже."

Шитов заяви, че принципно е против концесията на двете пристанища.

 "Мисля, че е въпрос на национална сигурност.  От национален интерес е двете пристанища да се стопанисват и експлоатират от държавата."

Кметът на Девня заяви готовност компрометираната отсечка, за която няма финансиране, да бъде предоставена на Агенция "Пътна инфраструктура" като третокласна пътна мрежа, която да обслужва пристанище "Варна-Запад".

"Отсечката е от около километър и двеста-триста метра. Това е отбивката от републиканската пътна мрежа, крайезерния път посока пристанище "Варна-Запад", което от национално значение." 

Чуйте повече в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Славев

Теодор Славев: Оттеглянето на бюджета е рефлекс, основан на страх

Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..

публикувано на 27.11.25 в 20:25
Лидерът на социалистите Атанас Зафиров.

БСП преосмисля участието си в управлението?

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20,  предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..

публикувано на 27.11.25 в 18:15
Исторически парк в с. Неофит Рилски

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за организирана престъпна група, свързана с "Историческия парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..

публикувано на 27.11.25 в 17:39

Пуснаха кмета на Варна Благомир Коцев под парична гаранция от 200 000 лева

Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата  трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...

публикувано на 27.11.25 в 17:13
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Земеделският министър Георги Тахов: Няма да има забавяне на плащанията към стопаните

2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов.  Форумът в курорта Албена до..

публикувано на 27.11.25 в 16:23

Съдът ще се произнесе по мярката на Коцев в 17,00 часа

Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода.  След пледоариите на..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

Общинският съвет на Варна отложи искането за повече средства за премахване на опасни постройки

Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..

публикувано на 27.11.25 в 15:36