Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Въпрос на размах

Снимка: Архив


Това е стара история от чилийския град Валпарайсо. На няколко крачки от площад „Виктория”, докато пресичахме към катедралата, се озовахме в центъра на голямо забавление. Младеж, облечен като клоун, заемаше позиция на кръстовището.

В първия момент се заблудих по отношение на основната му цел. Изглеждаше, сякаш бе дошъл да регулира движението на огромното количество преминаващи автомобили и пешеходци... Като полицай, който в бързината беше объркал дрехите и беше облякъл възможно най-нелепата и неправилна униформа.

На втори поглед установих, че тълпата наоколо се разраства със светкавична скорост и, подобно на мен, на никого вече не му се пресичаше. Смехове и ръкопляскания внезапно допълниха естествените градски шумове. За минути централният площад се превърна в блестяща открита сцена, а всички ние, изненадани и възхитени, не помръдвахме, за да не пропуснем нито детайл от този забележителен моноспектакъл. Гледахме как героят надуваше шарена свирка и слушахме пронизителните акценти, с които уж даваше или отнемаше предимство.

Затича се след възрастна жена, после се върна. Опита се да спре преминаващ автобус. Метна се върху капака на един джип. Изигра ролята на ловец, който се прицелва в дивеч. Както беше привлякъл всички впечатлени погледи, се обясни в любов на две момичета, които се опитваха да пресекат улицата. Изигра радостно въодушевление и танцува от сърце. Избута развеселените момичета в центъра на кръстовището и ги въвлече в спектакъла. Това се случи на червен светофар и да речем, че странното действие не създаде рискове само, защото движението беше блокирано и никой не помръдваше.

След като спря автомобилите и преобърна очакванията за случващото се, младежът гордо премина пред камерата, монтирана на светофара и отправи победоносни физиономии към истинските полицаи, които се предполагаше, че го наблюдават.

Представлението си го биваше! На живо, с абсолютно случаен и неподбран по никакви критерии материал.

Повечето шофьори отговаряха с клаксони на свиркането на палячо. Няма да забравя кулминацията, когато се събраха седем таксита и под вещото ръководство на главния герой изпълниха ария с бибиткане. Виновникът за хаоса артистично дирижираше, прибягваше от едната към другата пешеходна пътека, даваше предимство на някой от импровизираните хорове... Би-бип: първи глас, би-бип: втори глас.

Помисля ли за тази автомобилна ария, се питам за границите и за поведението на човека и на групата.

Някои хора действат с размах и той зависи предимно от нагласите и от мащаба на тяхното мислене, но днес е професионален празник на българските психолози и оставям в техните ръце детайлните обяснения на всяко поведение... От това - на артиста, предложил импровизиран спектакъл в час пик на натоварено кръстовище до

онова - на диктатора, който в другия край на света по друго време размества шахматните фигури в играта на живота,защото позицията му позволява това..

На днешния ден преди трийсет години студенти психолози си спретнали купон.

Историята мълчи дали на тази легендарна сбирка са обсъждали сюжети като вече разказания, които по някакъв начин са променили организацията на движение и на живот... Но едно е ясно, че заедно с питието и сладката приказка, дошло решението да променят деня и три години по-късно сбирките довели до идеята за професионалния празник на българските психолози. Отбелязваме го и до днес.

Вероятно всички основополагащи идеи тръгват от масата и обикновено завършват на нея. Така че, ако ви хрумва нещо грандиозно, пристъпете към първа точка: трапеза.

Кой знае, ако е вкусно и приятно, може да започне нова история, а после да се оформи и традиция.

Честит празник на всички, които подкрепят и окуражават в търсене на същността!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00