2
За Международния ден на птиците 1-ви април беседа с посетители в Екопарк-Варна проведе орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците представи интересни факти за видовото разнообразие на птиците в България, природозащитния им статус и мерките за тяхното опазване.
В България в момента има около 20 вида застрашени от изчезване птици, сред които обикновената гургулица, полската патица, египетския лешояд и къдроглавия пеликан.
Основните заплахи са инсектицидите употребявани в земеделието, бракониерите, поставянето на отровни примамки за хищни бозайници(вълци, чакали, лисици и др.) с цел опазване на стада и електропроводите, посочи Михаил Илиев.
Популацията на полските птици в последните години е намаляла с около 40% в цяла Европа. Това се дължи на употребата на инсектициди в земеделието, начина на обработването на земите, каза Илиев. Той даде пример с окрупняването на парцелите и превръщането им с огромни моноблокове, засети само с една култура, липсата на ивиците с дървета между тях и разораването на синорите, както и разораването на пасища и ливади с цел да се усвои по-голяма територия, макар че често тя е камениста и плодородна, но субсидиите в крайна сметка вървят и за тези земи, допълни орнитологът.
През нашата страна преминават два пътя на прелетните птици - Виа Аристотелис в Западна България и Виа Понтика - един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, който минава покрай Черноморското ни крайбрежие.
Международният ден на птиците е един от „най-старите” празници от екологичния календар. Чества се по силата на Конвенцията за защита на редките птици, приета на 19 март 1902 г. в Париж, Франция и влязла в сила от 6 декември 1906 г. 114 са орнитологично важните места в България. Те са обявени от международната природозащитна организация BirdLife International като места от световно или регионално значение за опазване на птиците. Над 400 вида птици са регистрирани в страната ни, като някои от тях се срещат само тук.
Родопската теснолинейка отдавна се е превърнала в символ на районите, през които преминава трасето й. Живописни пейзажи, тунели, мостове, се редуват по тези 125 километра теснолинеен път. Влакчетата по линията не предлагат само туристическо преживяване. Те са и част от живота на много хора, които живеят в населените места покрай релсите. За един..
Далеч преди да се заговори за България като оръжеен производител в последните десетилетия и особено последните 4 години или да се припомнят градските легенди, че една от най-значимите външнотърговски фирми от времената на социализма – "Кинтекс" като име уж означава "кинкалерия и текстил", за да се прикрива износа и реекспорта на оръжие и стоки,..
Православната църква отбелязва Архангеловден. Денят на Свети Архангел Михаил ще започне с Божествена света Литургия в едноименния храм във Варна в 9 часа. По-късно от 16 часа предстоят проявите от Седмицата на православната книга в храм "Св. прпмчк Прокопий Варненски". Пет са новите книги на издателството на Варненската и Великопреславска..
В България времето се възприема по различен начин от Чехия - дори граматически. Това каза Рдка Рубилина - експерт по човешки права, поетеса и директор на Чешкия културен център в София, в предаването на Радио Варна POST FACTUM. Според нея не може да се каже точно, че се се създава усещането за по-забавен ритъм, но нагласата е друга. Рубилина сподели..
Пет награди "Ротари-Евксиноград" ще бъдат дадени за 18-а поредна година на ученици и учители в Градската художествена галерия във Варна. Става дума за ученици със значими постижения, постигнати на национални и международни състезания, както и на учители, постигнали успехи при работа с ученици. Един от тях е Звездемир Пенев, 12-класник от..
150 години от рождението на една от най-важните личности в българската музикална история – композиторът Добри Христов, чиято професионална кариера започва именно от Варна, ще бъдат отбелязани с концерт във Варна на 16 ноември на сцената на Варненската опера. Участие в него ще вземат Оркестър "Симфониета" с диригент Вилиана Вълчева и концертмайстор..
Комуникацията и възможността на хората да бъдат заедно са най-важните преимущества на настолните игри. Най-ценното в тях са хората, които се забавляват, докато ги играят. Това подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" Христо Симеонов, създател на блога Board Delights. Хората играят настолни игри от ранна детска възраст - такива игри са..