Пред студентите в ТУ-Варна днес за първи път, предпремиерно, беше представен един от най-новите и иновативни серийни продукти в България, какъвто не се е появявал никога в нашата страна. Става въпрос за мобилен дом, който увеличава обема си три пъти. Той е напълно енергийно независим, може да бъде експлоатиран на всякакви геолокации – от най северните територии до полупустинни. Така представи авторът на дизайна на мобилния дом Свилен Гамолов от ТУ-Варна, който днес откри изложба със свои реализирани проекти.
В караваната са комбинирани аерокосмически и морски инженерни технологии и материали.
Изложбата може да бъде разгледана до 06.05, в сградата на новия корпус на Технически Университет, Варна. В нея обаче ексклузивният мобилен дом не е показан. На откриването днес той беше представен на няколко снимки, които обаче не са публикувани никъде, защото не е напълно завършен, в момента се изчистват някои детайли.
За Радио Варна Гамолов разказа, че това е комбинация от използване на аерокосмически и морски инженерни технологии и материали, както и наше българско софтуерно управление, всичко построено и създадено във Варна. Това е първи функциониращ пример за идеята ми за изграждане на Дизайн Хъб Варна, допълни дизайнерът.
Очаква се след около два месеца да бъде представен с широка кампания и анонс на продукта в световните и нашите медии
Част от иновациите във футуристичната каравана са патентовани, а други - не, защото не са наше изобретение, но ние сме ги интерпретирали, каза дизайнерът.
Още подробности дизайнерът Свилен Гамолов разкри за Радио Варна:
Свилен Гамолов е световноизвестен български продуктов и интериорен дизайнер. Работи самостоятелно по професията си в продължение на повече от 23 години в България, Кипър и Китай. Завършва Националната художествена академия в София със специалност "Промишлен дизайн", след което специализира интериорен дизайн в Норвегия. През м. май 2018 г. печели академичната награда Топ 100 за най-добрия дизайн в света в ежегодните награди на Design Intelligence Award (DIA), в гр. Ханджоу, Китай. В края на м. юни и началото на м. юли, в гр. Комо, Италия, се проведе церемонията по отличаване с престижните награди на A' Design Awards & Competition, където Свилен Гамолов печели най-високата, Платинена награда за най-добър дизайн в света за 2018 г., от общо 45 906 представени проекти и продукти от цял свят.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..